Jedná se o samolepku, která by měla být umístěna na vstupných dveřích. Buď kouření zakazuje, nebo povoluje, či informuje o tom, že v restauraci se smí kouřit, ale je zde k dispozici také nekuřácká místnost, oddělená od jiných prostorů zdí.

Například v prachatickém Hotelu Zlatá koruna mají vše v pořádku, na vstupních dveřích informuje návštěvníky samolepka o tom, že uvnitř existuje místnost pouze pro nekuřáky. „Máme salonek, ve kterém se nekouří. Protože ale zhruba 80% zákazníků kouří, například po obědě cigaretu ke kávě, nemáme důvod k tomu, abychom z restaurace dělali nekuřáckou. Navíc máme velmi dobrou ventilaci, takže ani třeba v pátek večer u nás nebývá zakouřeno,“ vysvětlovala provozovatelka Hotelu Zlatá koruna Oxana Zálizková.

Ta komentovala nutnost označení jako zbytečnost. „Nic se vlastně nezměnilo. Znamenalo to jen další vyhozené peníze, pořizovací náklady, které samolepka stála. To je kolem dvou set korun,“ doplnila Oxana Zálizková.

Podle ředitele Městské policie v Prachaticích Iva Novotného těm, kteří svou restauraci neoznačili, pokuta zatím nehrozí.
„Oprávnění k tomu máme. Chystáme se všechna zařízení obejít, případné nedostatky ale zatím nebudeme řešit pokutou. Pokud někdo nebude mít příslušné upozornění, vysvětlíme mu, co je potřeba udělat. Budeme sledovat reakce provozovatelů, a teprve potom, kdyby naše upozornění nebrali vážně, zvažovali bychom udělení pokuty, “ vyjádřil se k novému nařízení Ivo Novotný.