„Takové výměnné pobyty trvají bez přerušení již pětatřicet let, myslím si, že je to docela unikát. Napříč všemi politickými změnami a státoprávními trablemi má lidský kontakt stále význam,“ popisoval ředitel prachatického Gymnázia Alexandr Zikmund. Ten se letošního pobytu v Krupině účastnil také, na oplátku potom pozval ředitele krupinského gymnázia.
„Hlavním cílem těchto pobytů nahlédnou pod pokličku dění v jiném městě a jiném státě. Důležité je také oboustranné ubytování v rodinách studentů. Lidé si vyměňují informace a mohou se poučit, jak se některé věci dělají jinde. Na nich je později, zda tyto zkušenosti využijí ve svém domácím prostředí,“ vysvětloval výhody takových zkušeností Zikmund.
Studenti byli v radničním sále obdarováni publikacemi o Prachaticích, sami si potom mohli město prohlédnout. Podle jejich slov je podobná akce určitě přínosem. „Město i jeho okolí je nádherné, dobré je ale také navázání nových kontaktů. Je zvláštní pozorovat, jak se chovají lidé, které jsme měli u nás doma na návštěvě tady, kde jsme návštěvníky zase my,“ přiblížily své dojmy studentky z Krupiny Katka Tanušková a Stanislava Považancová. Prozradily také, že stejného výměnného pobytu se před lety účastnily už jejich matky, které krupinské gymnázium navštěvovaly rovněž.

Radek Štěpánek