K tomu, aby mohl být byt přidělen, je totiž potřeba mít čisté konto. Což v praxi znamená, nemít žádné dluhy vůči městu. „Obyvatelé, kteří se již nastěhovali, neměli žádné dluhy, proto bylo jednoduché jim byty přidělit,“ upřesnila místostarostka. Doplnila, že vedení města má v ruce vypracovanou analýzu a přesně zná dlužné částky jednotlivců.

Další nájemníci by se tak mohli stěhovat ale až na konci srpna. „Máme vytipované další rodiny. Ovšem problém je v tom, že dluží. Jedna skupina, o které snad rozhodnou radní v srpnu, dluží nižší částky. Ty snad zvládnou uhradit . Pokud ne, byt nedostanou,“ řekla jednoznačný postoj vedení města Rabenhauptová. Jde například o nezaplacení poplatku za popelnice, blokovou pokutu nebo jedno či dvě předepsané splátky nájemného.

Další skupina má však dluhy v řádu desítek tisíc korun. Jsou to někteří obyvatelé Lázeňské ulice. S největší pravděpodobností se tedy stěhovat ani nebudou. „Oni si možná mysleli, že se odstěhují, tím nám nechají dluhy a v novém začnou od nuly. To nejde vůči ostatním slušným nájemníkům. Teď je to na nich,“ dodala místostarostka.

Tihle lidé tak navíc mohou a s největší pravděpodobností skončí na dlažbě. Jejich nájemní smlouvy totiž na konci srpna vyprší a pokud nebudou dluhy uhrazeny, může je město vystěhovat takzvaně bez náhrady. Systém v Prachaticích je totiž nastaven tak, že lidé, kteří si řádně plní své závazky, dostávají prodloužení nájemní smlouvy automaticky. Ti, kteří dluží, mají ale smůlu.

Všechny vytipované budoucí nájemníky radnice oslovila a diskutovala s nimi o jejich konkrétní situaci. „Přesně vědí, kolik dluží a do kdy mají zaplatit,“ ujistila Hanka Rabenhauptová s tím, že následně se může stát, že na takové lidi ani byty v Krumlovské nezbudou. Město je totiž hodlá nabídnout dalším nájemníkům. Chce mít objekt obsazen a rozhodně nebude vyčkávat.

Ačkoli se lidé v okolí Lázeňské ulice těšili na zasloužený noční klid, budou muset minimálně do konce prázdnin vydržet letní vysedávání na chodníku a hlasité debaty. Přibližně tři rodiny ale mohou zvládnout uhradit své pohledávky do poloviny srpna. Je tak reálná šance, že jim radní 23. srpna nové byty budou moci odsouhlasit.