„Doufám, že se výstavbou objezdu na křižovatce ulic Pivovarská, Husinecká, Osecká a Kasárenská zlepší dopravní situaci ve městě,“ začal debatu o stavbě kruhového objezdu na jednání zastupitelů prachatický starosta Jan Bauer.

Za devadesát dní

Koncem března, začátkem dubna pak chce radnice začít s realizací. „Hotovo by mělo být do slavností,“ upřesnil Bauer k termínu. Samotné práce pak podle vedoucí odboru investic prachatického úřadu Jaromíra Markytána potrvají devadesát dnů. Proč tak dlouho, když „kruháč“ u Lidlu byl hotov za 56 dní? „Pod povrchem jsou plynovod, vodovod a je nutné zajistit jejich překládku. Navíc musíme zajistit výměnu dvaapadesáti oken v okolních domech, abychom splnili stanovená protihluková opatření,“ vysvětlil zastupitelům Jan Křiváček z odboru investic. Navíc musí zmizet jeden z domů, Prachatickým obyvatelům známý jako „matea“. Tomu ale nic nebrání, je ve vlastnictví města a stávající nájemníci ho opustili.

Řeší objížďky

V těchto dnech radnice řeší objízdné trasy. Uzavření křižovatky „u matea“ totiž znemožní příjezd do města ze směru od sídliště, kde bydlí zhruba šedesát procent lidí města. Tři trasy jsou připraveny. „Ještě ale jednáme z hasičským záchranným sborem, zda nám po dobu uzavírky umožní průjezd přes jejich areál. Jen značení na objížďku jinými trasami by nás totiž vyšlo na dvě stě tisíc,“ doplnil Bauer. Pokud by ale hasiči dovolili jezdit jejich areálem, vyšlo by značení podle předběžných propočtu jen na zhruba dvacet až třicet tisíc korun a jízda do města by byla i o něco méně komplikovaná. „Určitě by se nám spíš vyplatilo jezdit přes hasiče,“ podpořila myšlenku průjezdu přes areál HSZ zastupitelka Jana Krejsová.