"Měli jsme hlášeno přibližně pět popadaných stromů na vozovkách," řekl ředitel prachatického střediska Správy a údržby silnic Jiří Růžička. Ty se dařilo podle jeho slov odstraňovat ještě během noci.

Zřejmě nejhorší byla situace na Lhenicku. Kroupy tam zničily veškerou úrodu. "Je to špatné. Máme sady s jablečnými stromy a na nich už byla malá jablíčka. Ty kroupy doslova prosekaly, takže se dá říci, že teď už je vše jsné. Naposledy pamatuji takový zvrat před třemi lety, poslední léta nám nepřejí. Každý zemědělec ale musí s tím, že počasí může zničit úrodu, počítat. Stačí půl hodiny a veškerá práce je zničená," říká Jana Frídová, jejíž rodina má sady pět kilometrů od Lhenic. Podle slov starostky Lhenic kroupy sady opravdu poničily. "Nejhorší to tady bylo od čtyř hodin do půl šesté. Kroupy měly v průměru centimetr i více. na obecním majetku škody zatím nahlášené nemáme, ale sadaři to odnesly," poznamenala starostka Marie Kabátová.

Vozovky na Prachaticku zasypaly větve a řidiči hned po ránu mezi nimi museli kličkovat. "Popadané větve ale postupně odklízíme," upřesnil Růžička s tím, že zaměstnanci správy likvidují stromy poblíž vozovky na Novopecku.

Dobrovolní hasiči z Nové Pece pod velením Pavla Martiňáka odstraňovali padlé stromy téměř celou noc. "Poblíž Jeleních Vrchů jsme vytahovali jedno vozidlo, které spadlo do stoky a těsně před ním spadl strom. Ti lidé měli štěstí," popsal noční situaci velitel hasičů. Další dva stromy pak spadly přímo na mostě v Nové Peci, podobná situace byla také na Zvonkové nebo cestou na Klápu. "Bouřka naštěstí nenapáchala škody na majetku," doplnil Martiňák. Na základnu se dobrovolní hasiči vrátili před devátou hodinou ráno. "V současné chvíli jsou všechny cesty průjezdné," řekl hasič ve středu před půl desátou dopoledne.

Padlé stromy odstraňovali z kolejí také železničáři, od páté hodiny ráno nebyl průjezdný úsek železnice z Nové Pece do Černého kříže. "V současné chvíli je vše odstraněno," řekli Deníku ve volarské stanici českých drah. V Nové Peci pak strávili dobrovolní hasiči venku téměř celou noc. "Odstraňovali popadané stromy," potvrdila starostka Věra Lavičková.

Lokální výpadky elektrického proudu byly hlášeny na Prachaticku pouze v okolí želnavy, horší situace byla podle slov tiskového mluvčího E.ONu v Českých Budějovicích Vladimíra Váchy na Českokrumlovku. "Během noci jsme měli hlášeno patnáct poruch, v současné chvíli mám hlášeny výpadky pouze v rekreačních objektech," upřesnil s tím, že na Prachaticku šlo o běžnou letní bouřku, nic kalamitního. V noci ale zůstal bez proudu například Písek.

Podle českobudějovického meteorologického ústavu už další podobná bouřka v nejbližších dnech nehrozí. "Ochladí se, bude zataženo, oblačno s deštěm, ve vyšších polohách Šumavy může dokonce sněžit. Přes den bude maximálně patnáct stupňů celsia, v noci kolem pěti. Bouřky, kroupy a přívalové deště ale už nehrozí," informoval Jaroslav Hintermüller z předpovědní služby.

Úterní odpoledne a noc

Byla to bouře, jakou místní nepamatují. V úterý před 18. hodinou se v Markvarticích na Českokrumlovsku kromě množství velikých krup přihnala voda z polí plná bahna, která se drala do stavení. Nejhůř dopadla rodina Petra Adamce. „Co se tu dělo, nevím. Teď jsem přijel z práce, kam mi volala žena,“ říkal, když se snažil lopatou uvolnit cestu bahnitému potoku, který mu zaplavil dvůr vrstvou bahna s haldami krup. Ty dosahovaly velikosti švestek. „Kroupy dělaly pořádné rány do oken a docela bolely, když mi padaly na záda,“ vyprávěl Adamcův syn Petr.

Stejně jako do Markvartic vyjížděli v úterý hasiči i do Jílovic na Budějovicku. Těsně před šestou večer tam udeřil blesk do střechy rodinného domu, načež začal hořet jeden z trámů veliký 2x 2 metry.

„Zasahovaly tam dvě jednotky. Škoda činí 40 000 korun, uchráněná hodnota milion a půl,“ upřesnil operační důstojník hasičů Václav Kulíř.

Hasiči čerpali do úterní 22. hodiny ještě vodu z garáží ve Lhenicích, ve výšce deseti metrů nad zemí hasili strom v Rankově u Trhových Svinů a odstraňovali padlý strom přes cestu v Nové Peci na Šumavě. „Po obci tekl dvoumetrový proud vody, přišel přívalový hustý déšť a kroupy. Kanály to nestíhaly brát,“ popsala starostka Lhenic Marie Kabátová.

Podle meteorologa Jaroslava Hintermüllera padaly velké kroupy také v Husinci a Křemži. Nejvíc pršelo u Prachatic, mkde spadlo v podvečer 90 milimetrů srážek. Nejsilnější deště a bouřky očekávali všichni v noci na středu. Hasiči proto zajistili pohotovost na tísňových linkách.

Na Prachaticku se první dešťové kapky objevily kolem půl páté odpoledne, během několika minut byly pak doprovázeny kroupami ve velikosti hrášku, ale podle dostupných informací voda velké škody nenadělala. Provazy vody z nebe sužovaly samotné Prachatice přibližně hodinu. Pak se zase na chvíli ukázalo slunce a kolem sedmé večer přišla další, zhruba dvouhodinová průtrž mračen. Kolem půlnoci ale už jen slabě pršelo.

Nezastavili se ani po 22. hodině. Jednotky nejčastěji vyjížděly k padlým stromům. Ty bylo potřeba odstranit v Holubově, Kaplici, Černé v Pošumaví, Vyšším Brodě, Zátoni, Nové Peci a Želnavě. Před půlnocí přišly na řadu i zákroky v krajském městě a okolí.

Zvrat počasí odneslo z jihočeských regionů nejhůře Českokrumlovsko. Blesky, přívaly vody a nápory větru se ale nevyhnuly ani Českobudějovicku, život komplikovaly i na Prachaticku a části Táborska. Na jihu Čech hasiči krátce před půlnocí evidovali necelých čtyřicet událostí, které s následky bouřky souvisely. Situace se ale v té době již znatelně zklidňovala.