Prostor pro všechny

„V budově chceme udělat nové kanceláře obecního úřadu se zasedací síní. Doposud jsme totiž úřadovali ve skutečně provizorních podmínkách. V současné době jsme udělali provizorní knihovnu v prostorách pro obecní úřad. Bude mít ale i vlastní místnost a bude zde také volně přístupný internet. Původní knihovnu jsme totiž zrušili v souvislosti se zánikem školy. V neposlední řadě zde bude také nový společenský sál se zázemím a ekologická kotelna se zplynovacím kotlem na biomasu,“ popisoval hlavní plány obce její starosta Martin Menšík.
Křišťanovští mají také v plánu využít původní učebny a kabinety v budově k výstavbě hned tří bytů. „Bude se jednat o dva byty 3+kuchyňský koutek a jeden 4+kuchyňský koutek. Chtěli bychom budovu kompletně zateplit a vyměnit všechna stávající okna a dveře. Zateplení je však závislé na úspěšném získání dotace,“ popisoval dále starosta.

Potřebují dotace

Celkové náklady na tuto akci se podle slov Martina Menšíka vyšplhají na částku deset a půl milionu korun. „Vlastní podíl obce by měl tvořit tři miliony korun avšak pochopitelně za předpokladu, že získáme všechny dotace, o které jsme žádali. Zatím jsme získali finanční prostředky pouze na výstavbu bytů, na kterých již usilovně pracujeme,“ upozorňoval starosta.

Multifunkční dům nabídne prostor pro nejrůznější kulturní akce, pro schůze a setkávání občanů. „Stejně tak bude zařízení sloužit například i myslivcům a dalším spolkům. Naopak volně přístupný internet v knihovně jistě ocení hlavně mladší generace obyvatel obce a přilehlých osad. Kancelář úřadu je již v současné době v podstatě hotová a normálně již se používá, včetně pracoviště Czech point,“ popisoval dále starosta.
Stavba bytů je podle slov starosty zhruba v polovině. „Máme hotové příčky, elektroinstalaci, vodovodní a kanalizační síť a topenáři už natáhli trubky. Noví nájemníci bytů by se tak do nich mohli nastěhovat už na jaře příštího roku,“ hodnotil starosta.

Snad příští rok

Práce na zateplení a fasádách budovy by za předpokladu, že Křišťanovičtí získají potřebné finanční prostředky, měly být hotové do konce příštího roku. „Nejpozději na jaře následujícího roku,“ dodal Martin Menšík.