„Tentokrát se zaměřujeme na kontrolu cizinců pohybujících se na území České republiky. Dále se zaměříme na dopravu, zejména tedy tu nákladní,“ řekl vedoucí referátu cizinecké a pohraniční policie Strážný Pavel Vaculka.

Těžké kamiony

V areálu bývalých kasáren ve Volarech cizinecká policie ve spolupráci s celníky také zjišťovala, zda řidiči dodržují předpisy mezinárodní dopravy. Společně prohlédli základní povinné vybavení a doklady. Zároveň vozidla zvážili.

I nadále jsou totiž problémy s přetíženými kamiony zejména s těmi, které vozí dřevo z polomů. Těch za den projede na Prachaticku veliké množství a silnice tím samozřejmě trpí. Pravidelné kontroly by měly přetěžování alespoň částečně zamezit.

Volné hranice

„Do celé akce se zapojili jednak členové služby cizinecké policie a dále zaměstnanci Celního úřadu ve Strakonicích. Jedná se zhruba o patnáct policistů a celníků,“ vypočetl na místě Pavel Vaculka.

Všichni se již připravují, že brzy bude i u nás platit takzvaná Schengenská dohoda, a to v podstatě znamená, že se uvolní hranice. Policie proto připravuje nové alternativy pro své kontroly.

„Máme několik variant. Tou první je, že hlídka bude odklánět vozidla sem k nám do areálu, další možností je například, že bude někde stát naše vozidlo, které vytipuje možná zájmová vozidla,“ vysvětlil Pavel Vaculka.

Včerejší kontroly se konaly od devíti dopoledne do tří odpoledne. Pokud je vše bez problémů, jedna prohlídka trvá dvacet minut. Řidiči, kteří neměli vše v pořádku,, mohli dostat na místě blokovou pokutu, nebo byl případ postoupen do správního řízení.

Pojízdná kancelář

Při akci využila cizinecká policie také takzvané schengenské vozidlo. „Je určeno pro technickou podporu. Máme zde všechno, co potřebujeme pro technickou kontrolu. Jsou zde komunikační přístroje, radiostanice, telefon. Dále přístroje na kontrolu dokladů a cenin. S tímto vozidlem jsme si v podstatě přivezli pojízdnou kancelář,“ doplnil Petr Kučera z Ředitelství cizinecké a pohraniční policie v Českých Budějovicích.