Cílovou skupinou byli hlavně motocyklisté a jejich jízda v obci a na volném úseku, ale policisté se věnovali rovněž technickému stavu vozidel, platnosti předložených dokladů, registračních značek a pátrání po osobách, odcizených vozidlech a věcech. V neposlední řadě zjišťovali, zda řidič neřídí pod vlivem alkoholu či jiných omamných a psychotropních látek. Zapojili se také prachatičtí dopraváci, a to hned na dvou kritických úsecích.
Jak jsme informovali již včera, prvním místem byl železniční přejezd u Maloviček. „Protože akce byla zaměřena na silnice prvních a druhých tříd, byla vybrána stanoviště u železničního přejezdu u Maloviček a tah na České Budějovice z Netolic u Hlodaček záměrně. V obou úsecích se v minulosti staly tragické dopravní nehody a pravidla silničního provozu jsou zde porušována pravidelně. Není výjimkou, že cestovní rychlost v těchto místech značně převyšuje sto kilometrů v hodině,“ uvedl vedoucí Dopravního inspektorátu v Prachaticích Martin Grožaj.
Nejinak tomu bylo i ve středu. A to i přes skutečnost, že oproti květnové akci byl policista s radarem u železničního přejezdu kvůli posečené trávě podstatně viditelnější a protijedoucí řidiči upozorňovali na přítomnost policejní hlídky své kolegy blikáním dálkovými světly. Takové jednání ale Martin Grožaj rozhodně neschvaluje. „Je to naprosto běžné, ale řidiči si neuvědomují, že tak mohou varovat osobu, po které je vyhlášeno celostátní pátrání pro závažný trestný čin, nebo řidiče, který zpomalí jen v přítomnosti policejní hlídky a pak sešlápne plyn znovu až k podlaze a za několik kilometrů dál způsobí i smrtelnou dopravní nehodu,“ zdůraznil policista.
Kromě těch, které zachytil policejní radar a po středeční kontrole jsou chudší o minimálně tisíc korun, zaznamenali policisté i další prohřešky u projíždějících řidičů. „Někteří lidé prostě nedomýšlejí následky, které jejich přístup může mít,“ uvedl Grožaj na adresu řidiče nákladního vozidla, kterému těžká elektrocentrála přesahovala zhruba jednou třetinou ložný prostor a byla přitom ukotvena jen jedním popruhem.
Za tři hodiny, kdy policejní hlídka kontrolovala rychlost u Maloviček, zjistila prohřešek u jedenácti řidičů. „Devět z nich zaplatilo na místě blokovou pokutu tisíc korun. Řidič, který přejel přes přejezd rychlostí 83 kilometrů, si vysloužil pokutu dva a půl tisíce. Pokud se v průběhu jednoho roku dopustí takového přestupku znovu, vystavuje se okamžitému vyslovení zákazu řízení a správnímu řízení, ve kterém mu hrozí pokuta od dvou a půl do pěti tisíc korun a zákaz řízení na dobu jednoho měsíce až půl roku,“ shrnul Grožaj.
Ani odpolední kontrola se neobešla bez udělení pokut. „Celkem pět řidičů si za vyšší rychlost vysloužilo pokutu za šest a půl tisíce korun, jeden řidič bude muset ke správnímu řízení, protože s naměřenou rychlostí nesouhlasil. Dva řidiči si vysloužili pokutu za nepoužití bezpečnostních pásů, jeden za špatný technický stav vozidla a jeden řidič dokonce až k hlídce dojel s mobilním telefonem u ucha. Při středeční kontrolní akci zjistili policisté na kontrolovaných úsecích dvacet dva přestupky a udělili blokové pokuty za dvacet tři tisíce korun,“ uzavřel vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.