Údržbu a kontroly přitom potřebují nejen zařízení, v nichž se topí pevnými palivy, ale i ty na paliva kapalná či plynná.
„V Prachaticích mám v současné době největší problémy s těmi zařízeními, v nichž se topí plynem. Nevím, kdo tu instalaci po městě prováděl, ale úplně zapomněl na kontrolní otvory. Pořádnou prohlídku tedy budu moci udělat až v teplejších měsících, kdy do komína spustím kameru, která mi umožní detailní pohledy,“ vysvětloval prachatický kominík Pavel Stupka s tím, že více práce než nyní měl před Vánoci.
To ještě neplatila novela zákona, která ukládá majitelům komínů nové povinnosti. „Další nešvar, který se novely týká, vídám nejčastěji na vesnicích. Ponovu by se totiž komín neměl dotýkat žádných trámů, měla by tam být alespoň pěticentimetrová mezera. Lidé to tak budou muset nějak odizolovat. Všechny tyto problémy samozřejmě zapisuji do závad. Dnes, v době, kdy novela platí dva měsíce, asi nikdo nikomu pokutu nevypíše, ale pokud to uživatelé nedají do pořádku, mohli by mít problémy napřesrok,“ pokračoval kominík.
Podle něj záleží při topení pevnými palivy nejvíce na kvalitě topiva. „Pokud někdo topí mokrým dřívím, může mít komín zadehtovaný. Když se topí dřívím, které schlo alespoň rok, jsou saze jemné jako prach a problém nezpůsobí,“ upozorňoval kominík s tím, že v minulosti bylo nutné komín od dehtu čistit vypálením či frézováním, což bylo obtížné. Dnes pomůže i chemie, která se nasype na žhavé uhlí a dehet v komíně vysuší.