Jenže horko těžko shání publikace vydané právě místními autory. „Mnohdy se totiž taková díla vůbec nedostanou na pulty knihkupectví a vůbec tedy nejsou v nabídkách distributorů. My proto ani nevíme, že něco podobného vyšlo,“ zkonstatovala ředitelka knihovny Hana Mrázová.
Knihovna totiž není ze zákona příjemcem povinných výtisků. Ale spousta knihoven a soukromých místních obyvatel se dotazuje na knihy, brožury nebo DVD vydané v regionu, nebo se ptá po regionálních autorech. „Mnohá obec nebo instituce na Prachaticku vydává k různým výročím kvalitní dokumenty. Všichni, pro jejich slávu a uchování děl mohou obohatit regionální fond prachatické knihovny. Ten je v Prachaticích zdokumentovaný již od roku 1838 o velikosti 1598 dokumentů,“ upřesnila Mrázová s tím, že nabídky zařadit své dílo do regionálního fondu knihovny mohou využít hudebníci nebo skladatelé, protože každý dokument, který knihovnice získají, zpracují, a ten zůstane k dispozici dalším generacím.
Ředitelka prachatické knihovny by proto ráda přijala jakékoliv publikace místních autorů. „Dám příklad. Třeba ke knihách, jež vydávají hasiči k různým výročím svých sborů, k těm se těžko dostaneme. A přitom jsou našimi čtenáři žádány a mají velkou historickou hodnotu,“ vysvětlila. Stejně tak knihovně chybí publikace místních autorů, kteří je vydají jinde. I takové věci právě patří do regionálního fondu.
Prachatická knihovna sice nemá regionální oddělení, ale veškeré brožury či knihy má zaevidovány v katalogu. Pak je snadné poskytnout je případnému zájemci. „Ten pak nemusí hledat publikace třeba ve vědeckých knihovnách, což je mnohdy komplikované,“ uzavřela Mrázová s prosbou, že autoři regionálních publikací mohou svá díla do knihovny umístit. Více na www.knih–pt.cz.