Nejen, že fond výrazně narostl a každým rokem knihy stále přibývají, čtenáři si navíc požadovaný titul mohou najít přes internet, v online katalogu. Internetu ale mohou využít i návštěvníci knihovny, kteří si na něm vyhledávají potřebné informace. „V loňském roce využilo možnosti přístupu na veřejný internet něco přes čtyři sta návštěvníků a musím přiznat, že mezi nimi bylo i mnoho našich starších spoluobčanů, kterým, když je potřeba, rády poradíme,“ řekla vedoucí knihovny Věra Měřičková. „Naši čtenáři mají možnost vybírat si z více než třiceti čtyř tisíc titulů knih, novin a časopisů,“ pokračovala vedoucí knihovny s tím, že pokud čtenáři požadují knihu, kterou ve svém fondu netolická knihovna nemá, pracovnice se ji snaží sehnat z jiných knihoven v České republice.

Městská knihovna v Netolicích metodicky řídí i několik venkovských knihoven, například v Babicích, Malovicích, Krtelích, ale třeba také v Hracholuskách nebo Mahouši. „Pro tyto knihovny připravujeme výměnné soubory knih, které jim na nějaký čas zapůjčíme. Je to z toho důvodu, že v těchto knihovnách je velmi malý nebo žádný fond,“ upřesnila vedoucí knihovny. Kromě klasické knihovnické práce připravují pracovnice knihovny pro své čtenáře řadu různých akcí Každý měsíc se totiž v dětském oddělení pořádají soutěže pro ty nejmenší. „Děti mezi sebou zápolily například v oblíbených osmisměrkách, popletených pohádkách, logických hádankách ale třeba také v poznávání hub nebo hradů a zámků,“ upřesnila druhá pracovnice Hana Trněná. „Jednou z největších akcí, kterou naše knihovna pořádá, je již po několik let Noc s Andersenem, kdy děti tráví v knihovně pohádkovou noc,“ pokračovala Hana Trněná. „Nezapomínáme ale ani na dospělé čtenáře. Pro ty pořádáme několik akcí. Jedná se o prodejní výstavy knih, soutěže nebo besedy. Jedna z nich je připravená i na „Týden knihoven“, který proběhne začátkem letošního října. V pondělí, od čtvrtého října, si návštěvníci mohou přijít poslechnout besedu PhDr Zdeňka Troupa s názvem Od poezie k památkám a zase zpátky,“ dodala Věra Měřičková.

V letošním roce se v netolické knihovně sešli také knihovníci jižních i západních Čech na akci zvané Literární Šumava. „Hlavní náplní tohoto tradičního setkání je nejenom výměna zkušeností, ale i zajímavé výlety, které ostatním knihovníkům ukázaly i krásy našeho města a jeho okolí,“ přiznala vedoucí knihovny.

Tím ale aktivita pracovnic nekončí, při svátcích, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce, vyrábějí s dětmi předměty, jež tyto svátky symbolizují. „Pro nejmenší děti pořádáme několikrát do roka akci V knihovně se nenudíme. Při ní si hrajeme, zpíváme, čteme, soutěžíme a vyrábíme různé výrobky,“ přidala se Hana Trněná. A protože knihovna sídlí ve škole, podle slov vedoucí knihovny se její dveře otevírají i před začátkem ranního vyučování. „Vypůjčit si knihu tak mají možnost i děti, které do školy dojíždí z okolí a odpolední výpůjční doba jim nevyhovuje. Knihovna se také stala místem, kde si děti mohou odpoledne ukrátit čekání na svůj autobus nebo vlak,“ závěrem doplnila Věra Měřičková