Většina z nás vnímá problém počítačového pirátství jako něco, co se nás netýká. Na druhou stranu je to již dnes běžná záležitost všedního dne.
Jen málokdo nemá doma nějaké to přepálené cédéčko a při dnešní rychlosti internetového připojení si lze stáhnout téměř jakýkoli film. Tak proč dávat peníze za něco, co lze mít bez problémů zdarma. Jiný pohled na věc mají však ti, kteří tímto způsobem přicházejí o peníze.
„Kdo chce, může si film opatřit ještě mnohem dříve, než dorazí do našeho kina. A většina dnešních filmů nestojí za to, aby se na ně šel někdo podívat dvakrát. To je znát hlavně v těch případech, kdy je hlavním lákadlem atraktivní děj či filmová celebrita, nebo mají masivní reklamu. Jenže to platí do chvíle, než film uvidíte,“ postěžovala si účetní vimperského kina Marcela Becková.
To, že kina takto přicházejí o diváky, je zřejmé hned v několika případech. „Když dáváme film, který je určen spíše střední generaci, která tolik času stahováním filmů nevěnuje, tak je počet prodaných lístků několikanásobný. Když se nám podaří film uvést záhy po premiéře a předběhneme tak počítačové piráty, je rovněž výsledek mnohem příjemnější,“ vysvětlila Becková.
To částečně platí i u artovějších filmů, které stojí v pozadí zájmu pirátských vypalovaček. „Finanční ztráta se dá těžko vyčíslit, ale lze odhadnout, že u našeho kina je to minimálně stotisícová částka a o tutéž sumu pak přijde i distributor,“ pokusila se nastínit škodu Marcela Becková. Řešení se v tomto případě hledá velice těžko. „Dřívější nasazení filmů je problematické a cenu většinou určuje distributor.
Moc možností nemáme ani v technickém vylepšení kina. Tak zůstává naděje jen v tom, že bude dost takových titulů, které stojí zato vidět dvakrát,“ uzavřela povídání o problémů počítačového pirátství účetní kina Marcela Becková.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůPiráti berou kinům kšefty
VIMPERK - Finanční ztráty se podle provozovatelů dají jen těžko vyčíslit
Prodej lístků stále klesá.
|
Foto: Jaroslav Pulkrábek