O tom, zda dojde i k úpravě vstupného na veřejné koupaliště Hulák, zatím Jaroslav Černý neuvažoval. V bazénu mají jeho návštěvníci k dispozici i posilovnu a solárium. Obě tyto služby jsou v soukromých rukách. „Vím, že v soláriu byla cena upravena, ale my jej neprovozujeme,“ říká Jaroslav Černý.

Za stejnou cenu se mohou dívat i v letošním roce na promítací plátno diváci ve Vimperku. „S cenou jsme nehýbali,“ potvrdil včera ředitel Městského kulturního střediska ve Vimperku Jaroslav Pulkrábek. I nadále je tak jedno promítání za sedmdesát korun pro diváka.

Ani milovníci divadelních představení se nemusejí obávat vyšší ceny. „Na každé představení je cena různá, podle toho, kdo u nás vystupuje. Ale výpočet ceny zůstává stejný, nebudeme ji zvyšovat,“ doplnil Jaroslav Pulkrábek.

Také v Prachaticích nebudou mít diváci sledování filmového plátna v letošním roce dražší. „Ceny jsme nezvyšovali, při stanovování cen na divadelní představení se vychází z celkových nákladů na produkci,“ vysvětlila vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatického městského úřadu Růžena Štemberková.

Restaurace

Za kulturu českého národa můžeme považovat také návštěvy hospod a restaurací, kde se lidé setkávají, aby u dobrého pití probrali všechno dění od politiky až k počasí. Ovšem ani to není zadarmo, zejména ceny piva v posledních letech výrazně rostly. „My jsme na reformy a tedy s tím spojené zvýšení daně z přidané hodnoty v podstatě vůbec nereagovali. Pivo to nezasáhlo vůbec, zde je DPH 19 procent. Sami od sebe bychom ho nezdražili nikdy, reagujeme vždy na zvyšování cen pivovarů. U jídel jsme pak ceny nechali také stejné jako v loňském roce. To zvýšení daně nebylo tak značné, takže jsme k tomu nemuseli přistoupit. U ubytování jsme pak upravili pouze ceny některých pokojů a jen velmi málo,“ řekl Milan Dudáček, který v Netolicích vlastní hotel a bar.

Dále ještě doplnil, že v současné době, kdy je obrovský boj o zákazníka se jakékoli zvyšování cen musí velmi dobře zvážit. V poslední době tak přistoupil spíše ke kroku, kdy se sníží zisky, ale udrží zákazník.

„Zatím je předčasné hodnotit, zda se reformy projeví na poklesu tržeb. První tři měsíce roku jsou vždy slabší,“ doplnil Milan Dudáček. Když však zhodnotí posledních pět, šest let, pokles prodeje piva zaznamenal, to by potvrdili zřejmě i ostatní majitelé restaurací. Celkově by se však za volný čas v letošním roce více zaplatit nemělo, všichni se snaží udržet stejné ceny.