„V roce 1714 ji nechala postavit tehdejší zámecká paní hraběnka Marie Eleonora Althannová a i dnes její opravu z velké části financoval současný holandský majitel zámku Antonius Maria Kies,“ poodhalila kousek historie starostka Lčovic Marie Rudolfová. Rekonstrukce kaple, která měla poškozenou střechu i vnitřní a vnější fasádu i s úpravou bezprostředního okolí kaple, spolkla přibližně třistatisícovou částku, o kterou se podělil jak majitel zámku tak město Vimperk a Krajský úřad.
Nejzajímavější však byl zřejmě osud oltářního obrazu. „Barokní obraz namalovaný na dřevo v minulosti někdo ukradl, ale do roka se záhadným způsobem do kaple vrátil. Poté byl znovu zcizen a postrádá se dodnes. Naštěstí jsme ho stačili zdokumentovat a tak paní Jindřiška Nazarská podle fotografií namalovala jeho repliku,“ přiblížil osud oltářního obrazu vimperský památkář Jan Plánek. Za zmínku stojí i původní oltář, který se v podstatě až nyní dočkal prvního zásahu.
„Oltář je sice jednoduchý, cenný je však právě z toho důvodu, že si zachoval původní podobu ze začátku 18. století. Zajímavé jsou i datované a podepsané grafity, tedy prosby a přímluvy psané tužkou a hrudkou někdy od onoho 18. století až do II. světové války,“ pokračoval v popisu vybavení kaple Jan Plánek.