„Vybavení máme, v týdnu byli policisté z dopravní služby proškoleni, jak s ní pracovat a můžeme začít,“ konstatoval vedoucí Dopravního inspektorátu Policie ČR v Prachaticích Martin Grožaj. Nový přístroj se skládá z laptopu a skeneru, který budou mít policisté jako výbavu ve vozidle. „Z údajů z tachografu policista zjistí veškeré chování jednotlivých řidičů, počínaje dobou řízení, délkou bezpečnostních přestávek, až po rychlost vozidla,“ ujistil policista.
Stačí, když kolečko z tachografu policista oskenuje a počítačový program sám vyhodnotí data a policistům je předloží. „Jsme ovšem schopni zkontrolovat jak mechanické, tak i digitální přístroje,“ řekl Martin Grožaj s tím, k digitálním tachografům policisté „nafasovali“ speciální karty. Ty si načtou data z digitálního přístroje a následně je opět jejich počítač dokáže vyhodnotit a určit případné prohřešky. „Ve chvíli, kdy začne policejním kontrolám přát počasí, budou se policisté věnovat i těmto,“ ujistil šéf dopravních policistů a dodal, že si myslí, že první z kontrol přijdou na řadu již v březnu a policisté budou důslední. Jisté však je, že hlídky musejí pro tyto činnosti vybrat větší odstavné plochy, kde mohou řidiči velká auta bezpečně na nějakou dobu odstavit. Šoféry nákladních aut zdrží policisté při kontrole tachografu na zhruba půl až tři čtvrtě hodiny.
Ve spolupráci s celní správou nebo centrem služeb pro dopravu pak policisté nechtějí nechat náhodě ani vážení kamionů a jejich nákladu.