Návštěvníky Vimperka i domácí publikum čeká řada koncertů, pohádek, ale i dvě slavnosti. O nich více s ředitelem vimperského kulturního střediska Jaroslavem Pulkrábkem.

Šumavské řemeslné trhy letos nahradí slavnosti Zlaté stezky. Co je důvodem této změny?

Oslavy milénia obchodní cesty známé jako Zlatá stezka, které probíhají společně jak na české, tak na bavorské straně a zapojilo se do nich mnoho měst a obcí regionu. A protože Vimperk byl koncovým městem jedné z tras, nemůžeme toto výročí přejít.

Změnilo se i místo konání?

Ze zámku se přesunou na náměstí. Tady jsou důvody hned dva. Jednak v době, kdy se tato akce připravovala, nebyl nikdo schopen říci, jak budou probíhat práce na zámku a zda budou jeho nádvoří použitelná. Za druhé právě náměstí bylo místem, kam soumaři se svým zbožím mířili.

Srpnová slavnost však není jedinou kulturní akcí, připomínající kulaté výročí Zlaté stezky?

V červenci proběhly Soumarské slavnosti. Ty byly na rozdíl od Slavností Zlaté stezky více o programu. Tedy kejklíři, hry, vystoupení různých kapel. Bohužel nám celé propršely.

Čím se bude slavnost Zlaté stezky od tradičních řemeslných trhů lišit?

Zachována bude podoba trhů, neboť právě o tom Zlatá stezka je. Atmosféru by měla dokreslit i karavana soumarů, která dorazí v neděli odpoledne, tedy v druhý den konání slavností. Chybět by neměl historický průvod městem a doprovodný program. Základní osou jsou však právě ony trhy a chceme co nejvíce zachovat podobu těch předchozích.

Program tedy nebude žádný?

Program samozřejmě chybět nebude a bude poměrně bohatý. Ale není dominantní složkou slavností. Uvidíme například rukodělnou výrobu sítí, tkaní látek na ručním stavu, kováře, řezbáře, tesaře, brašnáře, ševce a další řemesla. Atmosféru doplní kapela Táborští pouličníci a přehlídka Rakousko-Uherské pěchoty.

V programu je uveden jako místo konání i areál hotelu Zlatá hvězda?

Hvězda se do slavností zapojila akcí Open air rockfest v sobotu 28. 8. večer, na kterém vystoupí kapely Ahard a Pohoda. Dalším místem, kde poběží program, je areál výletní restaurace Vodník. Zde se koná tradiční setkání heligonkářů Šumavský korbel.

Kdy která část oslav začíná a jaké je vstupné?

Na náměstí začneme v sobotu 28. srpna v jedenáct hodin průvodem. Šumavský korbel na Vodníku začíná ve 14 hodin a Open air rockfest v 18 hodin. Zde je vstupné 60 korun. Na náměstí i na Vodníku se vstupné nevybírá.

Neplatí-li se na většinu slavností žádné vstupné, z čeho jsou tedy financovány?

Největší část je hrazena z prostředků Evropské unie, část z rozpočtu MěKS.

Během měsíce srpna je v programu ještě jedna slavnost, tentokráte Keltská?

Ta už tradičně patří k Létu pod Boubínem a připravena bude zábava, keltské hry i řemesla. Vyzkoušíte si hod divočákem, metání oštěpem, střelbu z luku. Ozdobíte se malovanými keltskými symboly. Pro děti bude připravena velká keltská bitva. Zájemci o archeologii také nepřijdou zkrátka, budou se moci podívat, jak Keltové odlévali bronz a tkali látky. Na závěr pod vedením druida celá keltská obec, včetně Vás, návštěvníků, uctí bohy pradávným rituálem, aby nám dopřáli bohatou úrodu a hojnou sklizeň. A samozřejmě se bude opět rožnit prasátko.