Velká voda jim totiž prošla domem už v sobotu večer a nezůstalo jim nic.„Vlastně, zachránili jsme peněženky, doklady a foťák. Ten ležel na posteli a plaval s ní,“ konstatoval smutně s tím, že ještě televizi a satelit možná vysuší. Jinak je ale všechno z domu na odpis.

Objekt je z části kamenný, a tak vysoušení jde hodně pomalu, ale je vidět, že vlhkost mizí. „Hasiči nám půjčili jeden vysoušeč, v Prachaticích nám řekli, že musíme na obec k nám, ale tady budou až ve středu, tak to zkusíme,“ přemýšlel nahlas Jiří Novák.

Noc na pondělí strávil Jiří Novák s manželkou Pavlou v prachatickém bytě svého švagra. „Usínalo se těžko, hlavu máme plnou toho, co bude dál. Ale byli jsme unavení,“ řekl. Hned ráno se pak vypravili za dětmi, které jsou u rodičů Pavly ve Volarech, a pak už zase jeli likvidovat následky sobotní mokré zkázy do Tvrzic. „Auto mi půjčil kolega z práce, to naše je asi taky na odpis, uvidíme, třeba se ještě povede ho zprovoznit,“ doplnil s tím, že ještěv pondělípřespí v Prachaticích.

A co dál? To prý zatím nevědí. Uvažují o tom, že dům prodají a půjdou jinam, stejně musejí začít znovu, od nuly. „I když asi opravit to musíme, i kdybychom to chtěli prodat, takhle to nikdo chtít nebude,“ glosoval a dodal, že mají dům na blbém místě.

Nejbližší týdny stejně stráví u Jirkových rodičů na chalupě ve Zbytinách. Ta je alespoň vybavená a nemusejí nikomu platit nájem, každá koruna se teď bude hodit na opravu zničeného domu. „Naši tu s námi byli stejně celý den a pomáhali nám vyklízet a uklízet, teď se musíme nastěhovat k nim,“ nastínil nejbližší dny rodiny se dvěma malými kluky.

Zoufalství a bezmoc je slyšet za každým jeho slovem. A hlavně usilovné přemýšlení, jestli zůstat na stejném místě a začít znovu tam, i když strach z vody z Jirky ani z Pavly už nikdy nevyprchá, i sebemenší déšť je děsí už teď. „Co máme dělat, když se počasí zbláznilo,“ uzavřel Jiří Novák.