S odchodem vrcholného léta lesy ztichnou. A noci se vyznačují téměř posvátným tichem rušeným jen šuměním větru ve větvích. V polovině září ale les opět oživne hlasy. Nastane čas jelení říje. Pro myslivce to je sváteční, téměř posvátné období, kdy vyznavači Hubertova cechu vybírají svou ušetřenou dovolenou a míří do hor pozorovat tuto událost. Silní jeleni jsou během roku těžko spatřitelní, ale v tomto období vychází na louky a svoji přítomnost ohlašují mohutným hlasem. Při troše štěstí se může zkušený pozorovatel získat zážitky, které patří k těm nejzajímavějším a nejpůsobivějším v jeho životě. Snad proto se mnozí každoročně vracejí a utrácejí svoji našetřenou dovolenou.
Zvláště působivé je období jelení říje v horských terénech, kde se troubení jelenů patřičně rozléhá a je násobeno ozvěnou. Starý jelen má hluboký, sebevědomý hlas a zní mohutně. Mladší jeleni mají hlas o půl až 2 tóny vyšší. Troubení jelenů má v průběhu říje různé hlasové zabarvení i výraz. Jinak se ozývá jelen počátku říje hledající laně, jinak když je u laní či vyhrožuje soupeři nebo když soka zahnal a oslavuje vítězství.
Lákání jelena
Napodobení hlasových projevů jelena lze provádět na řevnici (název pro vábničku na jeleny z velké mušle, volského rohu či stvolu bolševníku). S pomocí řevnice dokáže zkušený myslivec přilákat jelena až na velmi krátkou vzdálenost. Není to ale tak snadné, jak si mnozí představují. Dotyčný se musí v hlasových projevech jelenů dokonale vyznat, starší jelen se totiž jen tak snadno ošálit nedá. Neuvážené napodobení jelena jenom zradí a působí rušivě. (Snad právě proto, že vábení je poměrně složitá a přitom potřebná záležitost se konají každoročně i kurzy ve vábení a své dovednosti pak mohou myslivci poměřit každoročně v polovině června v Hluboké nad Vltavou na mistrovství ČR, kde mají možnost zúročit svůj um a možnost postoupit do evropského kola soutěže - každoročně se koná i Mistrovství Evropy.)
Jak kde
Ne vždy a všude se ale naskýtají optimální podmínky ke sledování jelení říje. Říje může být totiž hlučná (halasná), nebo naopak i téměř tichá. Vše záleží jednak na populační hustotě a poměru pohlaví, ale především na průběhu počasí. V letech s teplým a vlhkým počasím v září je říje tichá a nenápadná. Podobně může probíhat i v místech s nízkou populační hustotou anebo v místech s výraznou převahou laní. Po ukončení říje se jeleni v lese doslova ztratí a další jistá šance na jejich pozorování je až další rok. Každopádně na pozorování jelení říje se vyplatí pozvat na pomoc zkušeného myslivce, který dokáže pomoci jeleny najít. Nejlépe je již před pozorováním vědět co, kdy a jakým způsobem lze vidět, a to vyžaduje určitou přípravu.
Větší migrace
Jelení říje se projevuje i zvýšenou migrací jelení zvěře. Proto by měli v tomto období zvýšit svoji pozornost řidiči v horských oblastech zvláště v lesních úsecích. Na nepozornost a nepřiměřenou rychlost pak zbytečně doplácí řidiči poškozením svého vozidla. Ke škodě dochází také na zvěři.