Zatím bez výsledku

Zatímco vedení základní školy a město nyní řeší projekt rekonstrukce sportovišť v areálu školy za zhruba sedm milionů korun, Jaroslav Hes se musí zabývat mnohem jednodušší, i když těžko řešitelnou situací, která se týká jeho bezpečí a ochrany majetku.
S výsledky dosavadních schůzek není příliš nadšený a záměr rekonstrukce hřišť se mu vůbec nezamlouvá, pokud nebude zabráněno dalším škodám na jeho majetku. „A jak to dopadlo? Jediný občan Husince jsem tam byl já a pan starosta a ten se mě moc nezastal. Kdo tam rozhodoval, samí cizí lidi. Myslel jsem si, že se domluvíme,“ reagoval Jaroslav Hes na jednání husineckých zastupitelů na slova starosty Klesnera, který uvedl, že už celou záležitost projednávali na několika schůzkách. Zároveň odmítl nařčení, že by podle něho bylo nejlepší řešení hřiště úplně zrušit. „To není pravda, já jsem nikdy neřekl, abyste zrušili hřiště. Jen chci, abyste udělali opatření, aby tam děti nemohly,“uvedl Hes.

Přístupné zůstane

Jenomže hřiště je veřejně přístupné a s podobným režimem počítá také projekt na rekonstrukci sportovišť, podle kterého by v případě realizace měla být po skončení školní výuky uzamčena pouze dvě menší sportoviště, zatímco velké fotbalové zůstane otevřené pro veřejnost i potom. „Děti na sídlišti vlastně ani nemají jinou možnost, kam jít sportovat,“ dodal Ludvík Filip. Kromě jiného zdůraznil, že incident, k němuž před časem došlo, nemají na svědomí děti ze zdejší základní školy. „Stačí říct, kdo to byl,“ obrátil se zástupce školy na Jaroslava Hese, který tvrdil, že má celou situaci zaznamenánu.

„A to je problém, když tam rozkopali psovi oko, policajti mi řeknou, abych nezasahoval. Pak přijedou a ptají se, jestli jsem někoho chytil. Jak můžu někoho chytnout, když mi řeknou, abych nezasahoval? Je to normální, chápete to někdo,“ položil zastupitelům Hes spíše řečnickou otázku. Podle vyjádření policejní tiskové mluvčí Štěpánky Valentové se policie v minulosti zabývala oznámením Jaroslava Hese. „Bohužel, pan Hes tehdy neuvedl žádná jména. O videozáznamu sice s policisty mluvil, ale uvedl, že mu jeho právník doporučil tento záznam neposkytovat, aby se sám nevystavoval případnému postihu,“ uvedla policejní mluvčí s tím, že pokud by poškozený měl videozáznam k dispozici, měl by jej v případě podání trestního oznámení policii poskytnout jako důkazní materiál. „V takovém případě bude při vyšetřování videozáznam sloužit jako důkazní materiál stejně, jako slouží například záznamy z bezpečnostních kamer u čerpacích stanic,“ doplnila Valentová. „Panu Hesovi bylo na společné schůzce dále nabídnuto, že se může kdykoli v případě problémů obrátit na policii jak prostřednictvím linky tísňového volání, tak přímo na obvodní oddělení v Prachaticích. Policejní hlídky navíc pravidelně místo monitorují,“ dodala tisková mluvčí.

Musí zvýšit plot

Mezi hřištěm a pozemkem pana Hese je sice už nyní ochranná síť, ale ta je zhruba dva až tři metry od hranice pozemku. „Pak je tam mez vysoká přes metr. Pod tou mezí je stejně vysoký plot, takže je to v rovině,“ doplnil Hes na dokreslení, jak snadný je přístup z pozemku školy k jeho.

Aby vyšli Jaroslavu Hesovi vstříc, rozhodli zastupitelé o vybudování oplocení hlavního travnatého hřiště včetně protihlukové bariéry. Má–li mít toto opatření ale skutečně faktický význam, bude muset vyrůst místo plotu na pozemku pana Hese, aby nebylo možné znovu ochrannou síť obejít. „Záleží na tom, jestli bude s takovým řešením pan Hes souhlasit. Ve středu tu máme schůzku s projektantem, kde budeme o možném řešení mluvit i s vedením radnice,“ doplnil Ludvík Filip.

Přestože chce radnice řešit problém zabezpečení ochrany zdraví a majetku Jaroslava Hese současně s rekonstrukcí sportovišť u základní školy a tělocvičny za více než sedm milionů korun, nemůže se spoléhat až na to, jestli v rámci Regionálního operačního projektu se schváleným projektem uspěje. „Nějaké řešení musíme najít tak, jako tak, ale rozhodně to neznamená, že bychom hřiště zavřeli,“ upozornil starosta Husince Robert Klesner. „Teď musíme s projektantem najít nějaké řešení, to dát do vizuální podoby a s tou pak zajdu za panem Hesem, zda s ním bude souhlasit. Každopádně by protihlukovou bariéru nebo jakékoli opatření měl řešit jeden projektant, aby to mělo všechno nějakou jednotnou podobu,“ uvedl Klesner.