Bohumil Ondřich po sedmnácti letech opustil svou kancelář. „Panu Ondřichovi skončilo funkční období na postu předsedy představenstva. Jako člen nového představenstva už nebyl zvolen,“ potvrdila včera Prachatickému deníku náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje pro sociální problematiku a zdravotnictví Ivana Stráská.
V současné době tak prachatickou nemocnici řídí ing. Michal Čarvaš. „Ten v představenstvu prachatické nemocnice zastupuje akciovou společnost Krajské nemocnice,“ upřesnila Stráská.
Pátého člena představenstva prachatické nemocnice je podle zákona nutno doplnit do tří měsíců. „O tom, kdy budou volby, rozhodne jediný akcionář nemocnice, tedy rada kraje,“ doplnil místopředseda představenstva, zástupce ředitele a zároveň lékař prachatické nemocnice František Stráský.
Jedním dechem pak Stráský doplnil, že v současné době se v prachatické nemocnici nic nemění a všechna oddělení pracují tak, jako do konce září, tedy do chvíle, kdy skončil ředitel Bohumil Ondřich. „My se bude snažit, aby péče v Prachaticích zůstala minimálně tak, jako doposud,“ ujistil Stráský. Už příští týden tak začíná plánovaná rekonstrukce dialýzy. Ve stadiu příprav je rekonstrukce chirurgie. Právě na dodavatele chce prachatická nemocnice vyhlásit novou veřejnou zakázku.

S vnoučaty tak momentálně tráví čas dnes již bývalý předseda představenstva Nemocnice Prachatice a. s. Bohumil Ondřich. „Oficiálně jsem měl mandát předsedy představenstva nemocnice na pět let a ten mi skončil na konci září. Znovu mi obnoven nebyl,“ stručně okomentoval současné postavení v nemocnice Bohumil Ondřich, který se skutečnost, že mu nebude mandát obnoven, dozvěděl minulou středu. „Včera byla celá věc projednána v představenstvu. V tuto chvíli vím neoficiálně jen to, že pověření předsedy představenstva má dosavadní člen představenstva inženýr Michal Čarvaš,“ doplnil Ondřich.
O své další budoucnosti toho bývalý šéf prachatické nemocnice Bohumil Ondřich mnoho neví. „Dostal jsem dovolenou a co bude dál, nevím. Výsledek se dozvím až po návratu z dovolené,“ uvedl dále Ondřich s tím, že sice se současnou situací trochu počítal, nicméně v tuto chvíli další práci nemá. „Že něco podobného může přijít, jsem tušil několik měsíců, ale doteď jsem nic nesháněl. Pokud by vedení nemocnice mělo o mne dál zájem, určitě bych rád zůstal,“ zvažuje Ondřich jednu z možností.
Potvrdil tak nepřímo informace, které se o jeho odvolání po Prachaticích šířily již od jara. „V té době byla v nemocnici náměstkyně hejtmana Ivana Stráská, protože si lékaři z interního oddělení stěžovali na situaci na oddělení, že vedení nemocnice nedělá dostatečné kroky k zajištění odpovídajícího počtu lékařů. Naznačovala přitom, že již v té době se ozývaly hlasy po mém odvolání. Jenomže, podle mého názoru, k tomu tenkrát nebyl důvod a myslím si, že není ani nyní. Jen mi prostě skončil pětiletý mandát, tak nebyl prodloužen,“ hodnotí předcházejí období Bohumil Ondřich, který v čele nemocnice stál od srpna roku 1993.
Důvody, které Bohumilu Ondřichovi lidově řečeno zlomily vaz, nejsou podle jeho slov konkrétní. „Jak už jsem řekl, něco mi naznačila náměstkyně Stráská a následně to potvrdila i skutečnost, že jsem nebyl nominován na kandidátku ČSSD pro komunální volby v Prachaticích. Trochu mne mrzelo, že se objevily náznaky, že se v nemocnici rozkrádá. To mne hodně mrzí a zarazilo. Myslím si, že řešení situace v malé nemocnici, jakou je i prachatická, nebylo, není a nikdy nebude jednoduché. Pokud bych chtěl spočítat všechny doktory, kteří prošli prachatickou nemocnicí, bylo by to hodně vysoké číslo. Je třeba to vnímat tak, že nemocnice v Prachaticích nebude pro žádného doktora zemí zaslíbenou, že by řekl, tam chci. Mrzí mne, že připomínky k práci vedení, které možná přispěly k tomu, že nejsem na kandidátce ČSSD, trousí zejména ti doktoři, kteří nejsou opory této nemocnice,“ tvrdí Ondřich.
Vyloženou politickou provázanost na to, že v čele nemocnice skončil, Bohumil Ondřich ale nevidí. „Spíše se jedná o důsledek předchozích snah. Ale ve chvíli, kdy jsem nebyl na kandidátce ČSSD, bylo téměř jasné, že mi další mandát prodloužen nebude,“ uvedl Ondřich. Snaha udržet ortopedické operace v prachatické nemocnici podle jejího bývalého šéfa také nemohla být příčinou jeho dalšího nejmenování. „Dělali jsme všechno pro to, abychom splnili veškeré podmínky, které jsme byli schopni. Opravili jsme operační sály, připravuje se rekonstrukce chirurgického oddělení, aby odpovídalo stavu na interním oddělení. Nevím, kdo se za nás nakonec přimluvil, a co rozhodlo, nicméně ortopedické výkony jsme pro letošní rok zajistili. Jak to bude v příštím roce, ještě nevíme,“ dodal Ondřich.
V nemocnici se i přes všechny připomínky udělalo podle jejího bývalého šéfa dost práce. „Já jsem nastoupil tenkrát ještě do OÚNZ v roce 1988, kdy se dokončovala nemocnice. V roce 1991 se dokončila chirurgie, dva roky na to dětské oddělení, následně technické zázemí, postavilo se i ubytování pro zaměstnance. V dalších letech se podařilo dělat jak drobné, tak větší změny. Hned v začátku se podařilo zřídit hemodializační středisko, což byl pro nemocnici obrovský klad. Zřídili jsme centrální JIP k plné spokojenosti pacientů, podařila se udělat nová ambulance, lékárna, rozšíření chirurgické ambulance, opravit internu s gynekologií a další věci,“ shrnul Ondřich. Připustil, že na druhou stranu se ne vždy dařila a daří stabilizace personálu. „Myslím si, že to nebylo jen naší vinou. Lékaři se prostě do Prachatic nikdy vyloženě nepohrnou. Jsem rád, že se mi podařilo získat jako náměstka Františka Stráského. S ním jsem konečně získal člověka, který nebyl jen jmenován bez faktického výkonu funkce. Je to člověk, se kterým se i přes jisté rozpory v dílčích věcech dařilo prosadit ty zásadní a má i podporu personálu. Toho si cením opravdu hodně, možná mne i tento tah na několik let zachránil,“ uvědomuje si Ondřich.
Dosud nemocnice neprovozovala žádnou ze služeb prostřednictvím jiného dodavatele. „Ať už se jednalo o kuchyni, nebo prádelnu a úklid, vždy jsme si to zajišťovali sami. Pochopitelně by to bylo někdy snazší, ale spíš jsme se snažili dělat to vlastními silami,“ dodal Ondřich.
Novému vedení předává bývalý šéf přinejmenším ekonomicky stabilní nemocnici. „K poslednímu srpnu byl zisk nemocnice 7,4 milionu korun, má volné prostředky i na účtech, nemáme žádné závazky po lhůtě splatnosti. Na běžný provoz, případně na investice má nemocnice zhruba 35 milionů korun. Problém bude v nemocnici s personálem. Ten nastane vždy, když odejde byť jen jeden lékař. Sice se nám nyní podařilo stabilizovat interní oddělní, na druhou stranu komplikovaná situace zůstává dlouhodobě na dalších dvou odděleních, a to na ARO a gynekologii,“ uzavřel Bohumil Ondřich.