Spolu s nimi na severu zastupoval českou hudební tvorbu soubor Božejáci, dechový soubor z Vysočiny. Celkem se festivalu účastnilo přes třicet dechových souborů z celé Evropy.
„Určitě jsou to pro nás cenné zkušenosti. Viděli jsme vystoupení nejlepších evropských souborů žánru, takže jsme nabrali inspiraci a víme, co musíme ještě vylepšit,“ pochvaloval si vedoucí souboru Jan Hovorka. Vysvětloval dále, že zajímavé je také porovnání práce s mladými hudebníky u nás a v zahraničí. „Ve Švédsku jsme byli překvapeni přístupem k mladým. Výborně navíc funguje mezioborová spolupráce. Také co do organizování podobných festivalů se od nich máme ještě co učit,“ konstatoval Hovorka.
Do Švédska vezl soubor vlastní CD, na němž se již může pochlubit skladbami, které píše prachatický hudební skladatel František Jančík. „Velmi si této spolupráce vážíme, je pro nás pocta, že můžeme jeho novinky hrát a že nám věnuje svou přízeň,“ pokračoval Hovorka.
Do Švédska se prý soubor dostal náhodou díky vedoucímu Švédského klarinetového souborem, kterým je Čechošvéd Josef Burda. „Seznámil jsem se s ním náhodou na klarinetovém festivalu v Žirovnici. Musím mu na dálku poděkovat za to, že se o nás po celý pobyt staral a také nám tlumočil,“ zdůraznil Jan Hovorka.
Ve srovnáním s tím švédským je české publikum prý mnohem živější. „ Ve Švédsku není tolik spontánní, potleskem odměňuje až na konci celého vystoupení,“ vysvětloval Hovorka. Na festivalu ve Švédsku vystoupil soubor celkem pětkrát, tolik totiž bylo v Jönkönpingu stanovišť, na nichž se postupně vystřídaly všechny soubory. Na dvou vystoupeních hudebníci z obou zemí zahráli společně nacvičené skladby.
V současné době už se soubor připravuje na další vystoupení na domácí scéně.