„Jedná se hlavně o výměnu zhruba patnácti oken. Původní jsou totiž již téměř třicet let stará a v budově tak vznikají velké tepelné ztráty. Dále chceme vyměnit vchodové dveře do obecního úřadu a opravit a zateplit fasádu,“ načrtl plány obce její starosta Václav Vozábal.

Část už je hotova

Hracholuští již v minulosti opravili jednu část obecního úřadu, nyní je čeká závěrečná. „Vyměnili jsme okapy v celé budově a v jedné části také opravili fasádu. Její stáří totiž udělalo své a opravu nutně potřebovala. Rovněž jsme i zateplili jednu část obecního úřadu. Tato akce nás vyšla na částku dvě stě dvacet tisíc korun,“ vysčítal dále starosta.

Potřebují dotaci

Podle jeho slov se celkové náklady na další část rekonstrukce vyšplhají na částku okolo tří set šedesáti tisíc korun. „Rozsah rekonstrukce je závislý na tom, kolik finančních prostředků se nám podaří získat. O tom, zda budeme úspěšní, se dozvíme zhruba v květnu příštího roku. Pokud vše dopadne dobře, chtěli bychom se do akce pustit ještě v červnu, maximálně v srpnu. Podmínkou přidělení dotace je totiž fakt, že vše musíme stihnout do září. Opravy budou ale otázkou několika týdnu, takže to pro nás nebude problém,“ upozorňoval Václav Vozábal.
Cílem obce ale není pouze odstranit velké tepelné ztráty. „V neposlední řadě nám jde také o to, aby obecní úřad vypadal na pohled lépe. Je to přece jenom jedna z nejdůležitějších budov v Hracholuskách. V současné době dáváme dohromady rozpočet, na kolik by nás měla tato akce přesně vyjít,“ dodal starosta.

Mají další plány

Do budoucna by Hracholuští chtěli také opravit střechu. „Vše je ale znovu závislé na úspěšném získání potřebných finančních prostředků. I na střeše obecního úřadu se nepříznivě podepsalo její stáří. Rádi bychom také vyměnili okna v knihovně, zasedací místnosti, hasičské zbrojnici, kde chceme i vyměnit vchodové dveře. Chceme také v garáži pro traktor a kotelně opravit další část fasády. To vše je součástí obecního úřadu. Budova je proto důležité místo nejenom pro zastupitele Hracholusk, ale také pro všechny obyvatele či hasiče,“ dodal Václav Vozábal.
Obyvatelé Hracholusk vítají plánovanou rekonstrukci obecního úřadu s otevřenou náručí.
„O tomto plánu zastupitelů obce samozřejmě dobře vím. Každá podobná akce je pro Hracholusky jedině přínosem. Budova rekonstrukci nutně potřebuje. Jsou zde již špatná okna a tak dál. Stáří jednoduše udělalo své,“ zhodnotil obyvatel Hracholusk František Bican.