„I když se nám podmínky týkající se personálního zajištění a další nezbytné věci podařilo splnit, nevyhovuje v Hrabicích vhodnost ubytování klientů,“ vysvětlil včera Petr Hladík, ředitel vimperské nemocnice, pod kterou ústav sociální péče patří.
Pro klienty, v tuto chvíli je jich v ústavu 81, to znamená jedno. Musejí se z ústavu odstěhovat jinam. „Ve hře jsou nyní dvě varianty. Jednak internát bývalé lesnické školy nebo budova ozdravovny na Javorníku. V této chvíli zjišťujeme výhody a nevýhody jednotlivých variant. Výhodou internátu je blízkost Hrabicím a integrace klientů do aglomerace města, Javorník má zase plus svým prostředím a možností vyžití pro klienty,“ uvedl Petr Hladík.
V žádném případě to podle ředitele nemocnice neznamená personální změny. „Budeme vše muset samozřejmě řešit i s opatrovníky klientů. To, že je v Hrabicích problém s ubytováním, víme dlouho a snažíme se jej řešit. V případě registrace jsou ale jen dvě možnosti. Udělení nebo neudělení. Žádné výjimky nejsou,“ poznamenal Hladík.
V tuto chvíli se tak ještě více dostává ke slovu připravený projekt na výstavbu domečků v Hrabicích, na němž vedení ústavu pracuje několik let a hledá jeho financování. Ředitel ÚSP Jiří Toušl doufá, že domečky spatří světlo světa v horizontu dvou let. „Chtěli bychom výstavbu zrealizovat na místě stávajícího zařízení v Hrabicích, počítáme s rekonstrukcemi a rozšířením,“ poznamenal.
Toušl ale nezastírá, že pro některé klienty může být stěhování zátěží. Na jiné ovšem může změna prostředí působit aktivizačně. „Nemáme žádného klienta, u něhož je předpoklad, že by se mu po stěhování zhoršil jeho zdravotní stav,“ řekl.

Celé stěhování je dočasnou záležitostí. Majitelé obou objektů, které jsou nyní ve hře, s nimi mají do budoucna jiné plány. I proto se bude vedení ÚSP snažit co nejdříve zrekonstruovat nevyhovující budovu v Hrabicích. „Jednoznačně je ale všechno o penězích,“ poznamenali oba ředitelé.