Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O stavbě rozhodne vyšší moc

Prachatice – I přesto, že na stavbu Domova matky Vojtěchy bylo vydáno stavební povolení, může vše nakonec dopadnout tak, že se dlouho očekávané zařízení stavět nezačne. Celá záležitost v současné době putuje k nadřízenému orgánu, kterým je v tomto případě Jihočeský kraj.

10.7.2010
SDÍLEJ:

Hradby, to je to, oč architektu Jakubovi Nepustilovi údajně jde.Foto: Deník/Radek Štěpánek

„Nemáme žádné oficiální výstupy, které architekt Nepustil podnikal. Samozřejmě jsme s ním ale jednali. Situace je taková, že nebyl jako architekt spokojen s tím, že Městský úřad Prachatice, jakožto orgán státní památkové péče, vydal stanovisko ke stavbě, na jehož základě stavební úřad povolil jak umístění, tak i realizaci stavby,“ vysvětloval zapeklitý případ vedoucí odboru stavebně – správního a regionálního rozvoje Městského úřadu Prachatice Antonín Jurčo.

Podle jeho vyjádření samozřejmě hrozí, že se na základě těchto podnětů možná stavět vůbec nebude. „V případě, že by krajský úřad, jakožto náš nadřízený orgán, zrušil závazné stanovisko, které je jedním z podkladů pro rozhodnutí stavebního úřadu, musel by v případu pokračovat krajský úřad, tentokrát jako nadřízený orgán místního stavebního úřadu. V případu ale bude nutno jistě zohlednit práva nabytá v dobré víře – stavba je povolená, dá se říci, že je téměř zahájená, investor by měl čerpat dotaci a má již uzavřené smlouvy se stavitelem. Nedokáži v současné chvíli předjímat, jak to dopadne,“ konstatoval Jurčo.

V současné době jsou klíčové materiály na cestě na krajský úřad, který si je z Prachatic vyžádal. „Z ministerstva kultury jsme obdrželi podnět k přešetření vydaného rozhodnutí, proto jsme o materiá〜ly žádali do Prachatic. V době, kdy materiály dorazí, budeme o případu jednat,“ uvedla vedoucí Odboru kultury a památkové péče Jihočeského kraje Kamila Hrabáková. K případu neuvedla nic bližšího. „Bez podkladů nemůžeme o ničem spekulovat,“ dodala Hrabáková.

Architekt Nepustil vystoupil se svými připomínkami až v době, kdy už se měl Domov matky Vojtěchy stavět. Podle ředitele Hospice Roberta Huneše v okamžiku, kdy už věc nemůže ovlivnit pozitivně a škody, které hrozí, jsou podle něho nejen finanční. Nepustil se ale brání tím, že o projektu dříve nevěděl a tvrdí také, že to je jeden z hlavních problémů všech plánovaných projektů v architektuře města.
„Domnívám se, že v normální kulturní společnosti by se o takových projektech mělo debatovat dlouho předem. U tohoto projektu se vše odehrálo bez povšimnutí a člověk se o tom dozvěděl až v době, kdy se tam postavila ohrada. V novinách nikde nic diskutováno nebylo. Mělo by se dříve přemýšlet, než začít něco dělat. U nás je to přesně naopak. Seženou se peníze, něco se začne stavět, jakkoli, a potom se zjistí, že to třeba není zase až tak dobré. Na západě jsou magistráty progresivní silou, které vytyčují směr, a ukazují ho i soukromým stavebníkům,“ objasňoval svůj postoj Nepustil.

Podle něho by včasná debata zajistila větší kvalitu projektu a zabránila by nevhodnému umístění staveb – v tomto případě Domova matky Vojtěchy. „I když nezpochybňuji chvályhodnost projektu, musím uvést několik věcí na pravou míru. Jednalo by se o zařízení pro několik málo lidí v centru města. Pokud si ale deset tisíc obyvatel Prachatic zlomí například ruku, musí šplhat kilometry za město na kopec. Z památkářského hlediska je místo vybráno špatně a z urbanistického také. Je totiž jasné, že nemocným by bylo lépe v klidové zóně uprostřed zeleně, než v centru města, několik metrů od frekventované vozovky. Připadá mi, že umístění stavby bude vyhovovat spíše personálu, který to bude mít blízko,“ myslí si architekt. Tvrdí dále, že schválení takového projektu může být precedentem pro další investory.
Barbarství
„Poukazuje to na náš vztah k dědictví. To že byla stavba povolena, může nabádat kohokoli jiného, že si v centru a jeho okolí může stavět cokoli,“ pokračoval Nepustil. Upozorňuje na to, že tím kredit ztrácí především památková péče. „Je to ničení kulturního dědictví, za které cítím osobní zodpovědnost. Proto jsem se obrátil na ministerstvo kultury. Nejde o to, jaká stavba tam vzniká. Ale na tom místě je to zkrátka barbarství,“ uvedl Jakub Nepustil. A v souvislosti s hospicovou péčí uvádí i další spojitosti s architekturou, které by podle něho měly být řešeny. „Do domovů důchodců jsou lidé odkládáni z rodin. To je ale principiálně přece špatně. Generace žily vždy pohromadě a mladí se učili úctě ke stáří. Dnes to neplatí. Jsou určitě případy, kdy není jiné řešení, ale podle mého názoru by se mohly věci řešit jinak – například výstavbou nových bytů, které by vyhovovaly lépe společnému soužití generací. To v současné době vůbec nefunguje,“ tvrdil Nepustil dále. „Neříkám, že hospic není řešení, ale myslím si, že by se větší finance měly vynakládat na snahu integrovat všechny věkové skupiny. To se vůbec neřeší. Řeší se chvályhodný hospic, ale nedělá se nic proto, aby být nemusel,“ nastínil Jakub Nepustil.

Z jeho pohledu jsou tedy umístění i realizace provedeny špatně. „Žádný člověk nemá ale právo na jediný vlastní názor. Já mohu říci, že je to špatně, ale jako osoba tomu nemohu bránit. Je to rozhodnutí většiny společnosti. Vznesl jsem dotaz právě na památkové instituce, které mají na starosti ochranu kulturního dědictví, a chci vědět, co má v Prachaticích smysl chránit, jak a proč. Hlavní otázka je, zda chceme Prachatice jako historické město, nebo ne,“ ujistil Nepustil.

Podle ředitele hospice Huneše jsou jeho názory zastaralé a umístění hospice i nového Domova matky Vojtěchy ve středu města je v souladu s novými koncepcemi. „To, že se architekt Nepustil vyjadřuje k odborným otázkám zdravotnickým a sociálním laicky a mylně, dovedu pochopit, ale nemohu s jeho názory souhlasit. To, že neví, že se ve vyspělém světě integrují zdraví a nemocní v centrech měst, aby byla možná žádoucí resocializace, ukazuje na jeho neznalost problému,“ myslí si Huneš. Podle něho není správné vytlačovat slabé a postižené na okraje měst a za ploty, aby nebyli vidět a neobtěžovali tím, že jsou. Pro něho je takové jednání signifikantním příznakem totalitní společnosti.
„Je pro mne neuvěřitelným zjištěním, že v Evropě jedenadvacátého století, po zkušenostech dvěma světovými válkami, kdy se jejich strůjci také snažili slabé a postižené odsouvat na okraj společnosti, dnes ještě existuje někdo, kdo dokáže vystoupit s podobnými názory,“ pokračoval ředitel s tím, že umístění hospice ve středu města umožňuje přirozené setkávání „zdravé a mladé veřejnosti“ s těžce nemocnými pacienty. Zejména pro děti se tak podle něho nemoc a stáří stává normální a přirozenou součástí, která patří k životu.
„Protože se lze domnívat, že urbanistické názory architekta Nepustila jsou pouhou záminkou jeho kroků, avšak skutečnou příčinou jsou segregační názory, zvažuji podat na architekta Nepustila trestní oznámení za útok na postižené, nemohoucí, slabé a nemocné,“ uzavřel ředitel.

Radek Štěpánek

10.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti si užily vyprávění o zvířátkách.
20

Děti se dozvěděly, jak se žije zvířátkům

O nejlepšího utopence a nakládaný sýr.
43

Utopence naloží prvně do omáčky

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Hasiči havarovali při výjezdu k dopravní nehodě

Lenora - Dopravní policisté vyjížděli v úterý 17. října po sedmnácté hodině k dopravní nehodě, ke které došlo mezi Houžnou a Lenorou.

Čínská velvyslankyně navštívila Národní park Šumava

Vimperk - Ve dnech 14. a 15. října navštívila Šumavu mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Čínské lidové republiky v České republice Její Excelence Ma Keqing za doprovodu svého manžela a atašé Wang Qian.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení