„Máme historicky nejvíce pacientů,“ radoval se včera ředitel zařízení Robert Huneš. Obsazeno je totiž pětadvacet lůžek, volných je jich tak nyní jen pět. Přitom ještě před dvěma měsíci nebyla situace s obsazeností zdaleka tak dobrá.

„Snad je to zlomové období,“ doufá ředitel. Zároveň se podle jeho slov zdá, že se hospic bude v příštím roce potýkat s menšími problémy než letos. „Dvě třetiny nákladů jsou placeny z peněz zdravotních pojišťoven, další peníze pak sháníme z dotací ministerstva práce a sociálních věcí, sponzorských darů a plateb od pacientů,“ vysvětluje otázku financí Robert Huneš. Podle jeho slov proto hospic oslovil i města a obce, jejichž pacienti v hospici jsou, aby přispěly na jeho provoz. Ze zápisu rady města Vimperk vyplývá, že radní s příspěvkem pro hospic nesouhlasí. „Nepřispívali jsme ani v minulosti, i tentokrát se radní rozhodli, že nepřispějeme,“ potvrzuje místostarosta Vimperka Bohumil Petrášek.

Hospic o příspěvek žádá především proto, aby zajistil dostatek peněz na ulevování od bolesti svým pacientům. „Lékový paušál je sto osmdesát korun na pacienta a den. Opiátní náplasti vyjdou měsíčně pro pacienta na čtyři tisíce korun. Když připočteme další léky, snažíme se shánět peníze i pomocí benefičních koncertů a podobně,“ vysvětlil ředitel.

„Pro mě hospic není posledním místem, ale místem, kde mám naději,“ říká pacientka Miloslava Klausnitzerová, která je v hospici necelé dva měsíce.