„Sněhová pokrývka na běžeckých trasách letos přece jen není dostačující, proto je velmi důležité, aby běžkaři přizpůsobili svůj pohyb v terénu daným podmínkám,“ upozornil náčelník Horské služby v oblasti Šumava Michal Janďura s tím, že právě nedostatek sněhu může v některých částech při podcenění situace být příčinou pádu a následného zranění.
Právě kvůli současnému počasí, kdy teploty klesají hodně pod bod mrazu, navíc v těchto dnech ve spojení se sněžením a nárazovým větrem, varuje Michal Janďura před zbytečným přeceňováním sil. „Je samozřejmě na každém, aby zvážil své síly. Každopádně, pokud se už rozhodne, že na běžky vyrazí, měl by si každý dobře naplánovat trasu výletu, dobře se obléci, mít s sebou náhradní oblečení, nabitý mobilní telefon s dostatečným kreditem, aby si mohl přivolat pomoc buď přímo na linku 155, nebo na horskou službu,“ doporučuje náčelník Horské služby.
Vedle ne právě ideálních podmínek se navíc běžkaři mohou zejména v oblasti Národního parku Šumava setkat s uzavřenými trasami kvůli likvidaci kůrovcové kalamity. Podle aktuálních informací ze Správy NP a CHKO Šumava se to týká momentálně Prášilska, kde je z uvedeného důvodu uzavřena lyžařská stopa Hůrka – jezero Laka, a to od dnešního dne.
Podle Michala Janďury musejí běžkaři respektovat upozornění správy národního parku. „V některých úsecích je nutno počítat s těžkou technikou, ať už při odvozu dřeva, nebo při těžbě. Na taková místa ale správa upozorňuje a kromě toho doporučuji informovat se na informačních střediscích správy o aktuální situaci,“ nabádá běžkaře Michal Janďura s tím, že vedle tohoto rizika je i na Šumavě nutno brát na zřetel počasí, které se může změnit ve velmi krátkém čase.
„V těchto dnech bych asi radil vyhýbat se při výletech vrcholovým partiím, kde při sněžení a zavátých stopách člověk snáze ztratí orientaci. A také trasám vedoucím lesními úseky s uschlými stromy. V případě poryvů větru se zvyšuje riziko pádu uschlých větví, případně celého stromu,“ zdůraznil náčelník Horské služby Michal Janďura.

Kvůli většímu bezpečí běžkařů Horská služba doporučuje:
– zjistit si na informačních střediscích aktuální stav běžeckých tras a předpovědi počasí
– dobře naplánovat trasu
– nepřeceňovat vlastní síly
– s sebou mít náhradní oblečení, teplý nápoj, energetické potraviny, čokoládu, dobitý mobilní telefon s dostatečný kreditem
– oznámit na recepci nebo známým, kam a na jak dlouho se chystáte vyrazit, aby v případě nutnosti měla Horská služba a záchranáři alespoň nějaké vodítko, kde vás hledat.
– ve zhoršených podmínkách volit spíše kratší trasy, případně plánovaný výlet raději odloži