Alespoň tak to vidí vedoucí Dopravního inspektorátu Policie ČR Martin Grožaj. „Vedro se promítá do chování jednotlivých řidičů a do způsobu jejich jízdy,“ myslí si Grožaj, který ve středu zasahoval u dvou dopravních nehod, jež přičítá právě horku. „Už, když jsme k nehodám jeli, setkali jsme se s několika řidiči, jejichž jízda nebyla zrovna podle pravidel,“ vzpomněl.

K tomu, aby člověk usedl za volant, musí být tělesně i duševně způsobilý. „Šofér by měl být dostatečně odpočinutý a v rámci možností by měl zajistit také větrání ve vozidle. Horko způsobuje únavu a následně nepozornost,“ varuje policista s tím, že stejně tak by to mělo být i u ostatních členů posádky. „Nervozní posádka rovná se nervozní řidič,“ upozornil.

Pokud se dotyčný cítí unavený, neměl by se přeceňovat. Měl by podle policistů alespoň na několik minut zastavit, nejlépe ve stínu, a doplnit tekutiny. „Kdo si myslí, že žízeň zažene pivem, je na omylu. V posledních dnech se setkáváme s řidiči, jejichž hladina alkoholu v dechu přesáhla i dvě promile,“ dodal s tím, že když už si musí dát řidič na žízeň pivo, doporučuje Martin Grožaj to nealkoholické.

Alkohol za volantem není v prvních prázdninových dnech u řidičů nic výjimečného. „Poslední zajištění alkoholu svědčí o tom, že lidé dlouho do noci holdují alkoholu a ráno pak sedají za volant,“ přidal z praxe. Alkohol pak hrál roli i u nedávného nedání přednosti v jízdě.