Ti v předminulém týdnu ošetřovali čtrnáct zraněných osob a v uplynulém týdnu už to bylo dokonce šestnáct lidí, kteří si na sjezdovce na Zadově přivodili nějaký úraz. „Většinou se ale jednalo o lehčí zranění. Jen v sobotu jsme ošetřovali lyžaře s úrazem kolenních vazů, zhmožděným ramenem a podobně. Jediný vážnější úraz si dnes způsobil lyžař, který vjel do snowparku, kde po skoku dopadl na záda, takže bylo podezření na poranění páteře,“ sdělil včera Deníku jeden ze zadovských záchranářů.
Náčelník Horské služby pro oblast Šumava Michal Janďura potvrzuje zkušenosti provozovatelů sportovních areálů, které se týkají dodržování desatera a zejména obyčejných pravidel slušného chování. Zatímco horská služba řeší především následky často neuváženého chování na lyžích, provozovatelé a nově i Policie ČR na Špičáku se snaží řešit neukázněné návštěvníky, kteří se pohybují především na sjezdových tratích. „Fungují nám tady nepravidelně ski patroly složené z policistů z obvodního oddělení Železná Ruda. Pohybují se v terénu jak na lyžích, tak ve větším okruhu i na skútru,“ poznamenal Janďura s tím, že návštěvníci bývají často překvapení, že potkají na lyžích policistu. „My to samozřejmě vítáme, protože to alespoň částečně eliminuje ty, kteří by mohli svým chováním ohrozit druhé na svahu,“ podotkl náčelník horské služby.
Dodržování desatera je podle něho během na dlouhou trať. „Zatímco v alpských zemích to funguje mnoho let a lyžaři jsou na pravidla zvyklí a dodržují je, tady se lidé chovají na sjezdovkách stejně, jako na silnici,“ dodal. „Každý patnáctý lyžař ví, co to desatero je a každý dvacátý ho dodržuje. Nechceme nad jeho nedodržováním zavírat oči, ale máme svázané ruce,“ upozornil Luděk Sáska z areálu na Churáňově.