Spolu s literární postavou se prachatickým dětem přijel představit také její autor, spisovatel Jiří Macoun.
Středeční dopolední hodina slibovala šílenou zábavu. Nejen já jsem zvědavá, jak šílená zábava v knihovně může vypadat. Čas čekání na pana spisovatele si děti, které přišly do dětského oddělení, krátily hrami na počítačích.
Počítač je pro ně velkým lákadlem, ale s ním mohou strávit prázdniny i doma. Proč tedy na autorské čtení přišly? „Moc se mi líbí, jak jsou knihy Jiřího Macouna napsané. Baví mě na nich, že jsou dobrodružné a ještě takové vědecké,“ popsal desetiletý Tomáš, který už přečetl první dva díly knih se školou povinným mladým fyzikem a vědcem Maxem.
K němu se podobným názorem záhy přidala i jedna z přítomných dívek. Jenže povídání s ní přerušil příchod pana spisovatele. Přijel o něco později. Důvod byl ale prozaický. Zdržení na cestě z Českých Budějovic do Prachatic.
Právě z Českých Budějovic Jiří Macoun na dopolední čtení pro děti přijel. Žádné další zdržení se ale nekonalo, kromě třech knížek o již zmíněném Maxovi vybalil spisovatel i pomůcky. Nechyběl mu plášť. Přesně takový, jaký nosí vědci. Jako překvapení pak z tašky vybalil také Elixír plus minus. Elixír, jak se zanedlouho děti ze čtení dozvěděly, byl nedílnou součástí i jednoho z příběhů malého vědce Maxe.
Aby toho ale nebylo málo, kromě autorského čtení se děti staly na místě pokusnými králíky. Na nich samotných byl zhruba v polovině čtení vyzkoušen již zmíněný elixír. Pro ty, kterým se kniha ještě nedostala do ruky, elixír sloužil ke zdokonalení schopností. V příběhu ho Max se svými kamarády využil například před písemkou z matematiky, a nebo při fotbalovém zápase, kde se Max stal velmi úspěšným sportovcem.
Vraťme se však zpět k dětem. Ty zázračný elixír vyzkoušely při skoku do dálky. A jak se ukázalo, po polknutí tekutiny byly jejich výkony o poznání lepší. „Určitě se zlepšily nejméně o dvacet procent,“ komentoval výkony školáků Jiří Macoun. Když přišlo na otázku, zda si myslí, že elixír funguje, ozvalo se čtyřhlasně: „Určitě ano.“
Dopoledne pokračovalo ukázkou z dalšího dílu oblíbené knihy, kde si tentokrát zúčastnění poslechli příběh o ne zrovna vydařeném pokusu o létání.
Závěrečná část středeční hodiny patřila debatě, na níž se děti mohly dozvědět i o jiných knihách, které vzešly z pera přítomného spisovatele Jiřího Macouna. Větší radost ale pravděpodobně udělají chlapcům. Vyprávějí totiž o československých pevnostech, vojenském letectvu a nechybějí ani tanky.