Hliník sice město Prachatice ještě neprodalo, neboť jeho cena je v současné době hodně mizivá, ale určitě k tomu dojde ve chvíli, kdy se trh se druhotnými surovinami opět obnoví. „Máme hliník zatím uskladněn ve skladu technických služeb a čekáme až se situace na trhu zase uklidní,“ doplnila její slova vedoucí odboru životního prostředí Marie Peřinková.
To prý rozhodně nic nemění na tom, že děti mohou hliník opět nosit do svých domovských škol a nadále soutěžit. V každé škole jsou totiž zcela běžnou věcí kontejnery na tříděný odpad a kromě papíru a plastu tam nechybí ani místo právě na hliník. „U nás ve škole máme dokonce ekohlídky, které si jednou za čas pod dohledem nás dospělých došlápnou na to, co se vůbec v kontejnerech nachází, pokud je vše v pořádku, dostanou třídy plusové body,“ popsala situaci na Základní škole v ulici na Zlaté stezce učitelka Renata Horáková. A potvrdila, že děti opravdu odpad třídit umějí. „To rozhodně a dokonce mě dostalo, když jsem jednou při vybírání hliníku ve třídách narazila na prasklý hliníkový disk,“ doplnila její slova vychovatelka ze Základní školy ve Vodňanské ulici Petra Nachlingerová s tím, že školáky baví i likvidace a třídění sběru ve speciálních stlačovacích strojcích, jež škola nechala umístit do svých chodeb.
A možná ten disk školákům z Vodňanské pomohl. V soutěži škol totiž získali první místo, když nasbírali 300,5 kilogramu hliníku. „Váhy sice nejsou úplně přesné, ale jsou to výborná čísla, když jsme s akcí Hliník do popelnice nepatří začínali, nasbírali jsme za rok také pouhých dvě stě kilo,“ vysvětlila Marie Peřinková.

Výsledky soutěže za školní rok 2008/2009 – celkem se vytřídilo 1.302,95 kg hliníku:

Základní školy:
1. místo: ZŠ Vodňanská 300,5 kg
2. místo: ZS Zlatá stezka 294,5 kg
3. místo: ZŠ Zlatá stezka, dříve speciální 93 kg

Mateřské školy:
1. místo: MŠ Česká 193,5 kg
2. místo: MŠ Krumlovská 106,5 kg
3. místo: MŠ Skalka 54,5 kg
4. místo: MŠ Zahradní 47,5 kg

Bez ocenění: Základní umělecká a mateřská škola Pastelka Vlachovo Březí (63,7 kg), Kadeřnictví Chameleónek (60,5 kg) ZŠ Husinec (36,2 kg), MŠ Chlumany (33,5 kg), Kadeřnictví Kleopatra (23,4 kg), Gymnázium Prachatice (15,9 kg), ZŠ Vlachovo Březí (13,15 kg), Domov mládeže při VOŠ a SPgŠ Prachatice (6 kg), DDM Netolice (4,65 kg) DDM Volary (1,95 kg) a Lesňáci (1,2 kg).