Titul Historické město roku 2010 si nakonec odvezli zástupci Znojma. Na účet Prachatic přibude sto tisíc korun za nominaci mezi tři historická města v republice.

Prachatice získaly tento titul již v roce 2002 mimo jiné také za citlivou rekonstrukci Velkého náměstí a péči o památky v historickém centru. Od té doby se podle slov starosty Prachatic Martina Malého znovu neucházelo. Pokud by měli Prachatičtí získat titul opět za jen loňský rok, i tak by k tomu bylo podle Martina Malého dost důvodů.

„Shrnu–li vše, co se v Prachaticích udělalo ve smyslu obnovy památek v historickém centru, pak tou nejzásadnější akcí bylo dokončení rekonstrukce ulic v centru Prachatic a s tím související kompletní vydláždění veškerých komunikací v historickém centru. Dnes se zde nenajde ani metr asfaltu. Dokončila se náročná rekonstrukce Městské divadla a výrazně jsme postoupili v opravách fasád a výměnách oken na historických objektech, ať již v majetku města, nebo soukromých vlastníků,“ zdůraznil s hrdostí prachatický starosta. Krom toho město rozhodlo o opravě hradebního systému, která by měla být hotova nejpozději do začátku června letošního roku.

Přestože sami Prachatičtí už změny k lepšímu vzhledu města prakticky nevnímají, o to víc si jich všímají turisté a návštěvníci města. I na ně mělo udělení titulu v roce 2002 vliv. Potvrzuje to i Jana Vítková z prachatického Íčka. „Zcela jednoznačně bylo znát, že turisté, kteří k nám v roce 2003 přijeli, o tom, že jsme získali titul Historické město věděli a zajímali se o vše, co k tomu přispělo. Musím říci, že i to přispělo k zatím největšímu zájmu o Prachatice v letech 2003 a 2004,“ dodala Vítková.