Na Kratochvíli podle předem připraveného scénáře, začala hořet ubytovna. Kastelánovi se ji nepodařilo uhasit, a tak následně volal na tísňovou linku 150. Na místo okamžitě vyrazily sbory dobrovolných hasičů z Netolic a Petrova Dvora.

Rychlý zásah

Na místo dorazili hasiči přibližně za pět minut a ihned se pustili do akce. Zjistili, že v hořící místnosti se nachází jedna osoba, kterou s pomocí speciálních dýchacích přístrojů a obleků dostali z místnosti a zachránili jí. Poté ihned začali s likvidováním ohně, což se jim podařilo za několik málo minut. „Celkem jsem použili tři útočné proudy. Dva jsme použili v přední části zámku právě u ubytovny, jeden z boční strany.

Jednotka z Netolic zasahovala v počtu jedenácti hasičů a petrodvorských hasičů, kteří zajišťovali přísun vody, bylo dvanáct,“ sdělil jeden z účastníků akce Jiří Vávra.

Vše v pořádku

Celý zásah byl velmi rychlý a oba sbory dobrovolných hasičů tím jen opět prokázaly, že jsou to opravdoví profesionálové a muži, tentokrát dokonce i čtyři ženy, na svém místě. „Musím říci, že v podstatě vše bylo tak, jak jsme si to naplánovali a akce se podařila,“ doplnil Jiří Vávra.

Velká radost

Zřejmě nejvíce spokojený s tím, že se páteční požární námětové cvičení uskutečnilo, byl kastelán zámku Kratochvíle Vojtěch Troup. „Všichni si uvědomujeme, že toto cvičení je velmi důležité. Zámek je národní kulturní památka a každý, kdo na Kratochvíli pracuje ví, že je třeba, aby byl zajištěn i po této stránce. My jsme o tomto cvičení již déle uvažovali a jsem rád, že se to povedlo. Mám obrovskou radost. Jak je vidět jednotky, které se účastnily zásahu, odvedly opravdu skvělou práci,“ řekl dále Vojtěch Troup.

Spolupráce

Sám kastelán i všichni ostatní si samozřejmě nepřejí, aby někdy na zámku hořelo. Na druhou stranu musel Vojtěch Troup podotknou, že se se skvělou partou hasičů za zády nemusí ničeho obávat. „Byl bych rád, kdyby se podobná akce za nějaký čas zase opakovala. Samozřejmě bude záležet na tom, jak se s hasiči domluvíme. Chápu, že tohle nebyl ostrý zásah a hasiči jsou i tak dost vytíženi,“ doplnil Vojtěch Troup. Ten ještě na závěr dodal, že zámek hořel jen jednou, a to v osmdesátých letech minulého století. Žádné velké škody však nenapáchal. „Spolupráce hasičů byla velmi dobrá a celou akci lze zhodnotit jako úspěšnou,“ dodal velitel SDH Netolice Jan Marek.