Příští týden přistane stožeckým zastupitelům na stole zajímavý projekt. Po několika jednáních totiž vznikla smlouva, která by umožnila hasičským sborům působícím na bavorské straně hranice zasahovat i na našem území.
„Z Volar je to do Stožce 15 kilometrů a do Nového údolí ještě o pět km dále. Z Haidmühle je Stožec o jedenáct kilometrů blíže a Nové údolí sotva kilometr,“ prozradila počáteční úvahy, které nakonec vyústily k sepsání smlouvy stožecká starostka Zdeňka Lelková.
Tři sbory hasičských dobrovolníků z bavorského pohraničí již obdržely mapu traumatologického plánu, kde jsou zachyceny zdroje vody, místa přistání vrtulníku a ostatní důležité informace. Domluveny byly i místa, kde by v případě požáru čekala na bavorské hasiče česká spojka a postup, který by bavorské hasiče povolal do akce.
Německá strana zase svým českým kolegům předala kompletní seznam techniky, kterou může do akce nasadit. Přesto, že smlouva upravující spolupráci českých a německých hasičů ještě nebyla podepsána, s ohněm ve Stožci již němečtí hasiči určitou zkušenost mají.
„Někdy před patnácti lety u nás již při požáru hasiči z Haidmühle zasahovali. Na základě toho se pak uskutečnila dvě cvičení a vzhledem k enormnímu suchu a velkým plochám, které v hraničním lese pokrývají kůrovcové souše, vše vyústilo ve zmíněnou dohodu,“ doplnila starostka Zdeňka Lelková.