Před okresním soudem v Prachaticích včera znovu stanuli Václav Geier, Daniel Janoušek a Jiří Janoušek. Trojice podle obžaloby před třemi roky odvezla jednoho mladíka k lázním sv. Markéty v Prachaticích, kde ho napadli, vysvlékli a nahého vyfotili. Snímky se poté objevily vyvěšené na několika místech ve městě s telefonním číslem a hanlivým nápisem „Chcete mě?“.


Důvodem takového jednání bylo to, že mužům se údajně nelíbilo to, že mladík stále nosil oblečení svého bývalého zaměstnavatele.
Tento postup ale prachatický soud kvalifikoval jako vydírání a obžalovaným udělil podmínečné tresty. Bývalého policistu Geiera navíc uznal vinným i ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a udělil mu dvouletý trest odnětí svobody se zkušební dobou tři a půl roku. Navíc mu zakázal i výkon povolání veřejného činitele na pět let. Dan Janoušek dostal za vydírání totožný trest s dvouapůlroční zkušební dobou a Jiří Janoušek byl potrestán trestem odnětí svobody na dva roky se zkušební dobou v délce tří let.


Před vynesením verdiktu soud vyslechl další svědky. První dva především popisovali charakteristické rysy poškozeného. Jeden z nich s poškozeným dříve pracoval. „Jednou se z ničeho nic začali ztrácet v naší firmě různé věci. Když se zjistilo, že to byl on, přišel o práci,“ řekl.
Další ze svědků naopak popisoval vztah mezi poškozeným a Danielem Janouškem. „V letě před třemi roky za mnou přijel a požádal mě, jestli náhodou nevím o někom, kdo by poškodil Danův vůz. Bylo jasné, že ti dva se v lásce moc nemají. Pochopitelně jsem odmítl. Myslím si, že Danovi záviděl peníze,“ upozornil.


Václav Geier byl navíc obviněn z dalších trestných činů, ve kterých měl hned dvakrát zneužít pravomoci veřejného činitele.
Poprvé to bylo v Prachaticích, kde podle jeho slov bránil svou bývalou přítelkyni, před její nevlastní sestrou. Vše se odehrálo v jednom rodinném domě, kde se obě aktérky střetu fyzicky napadly. Bývalé přítelkyni Václava Geiera se nelíbilo, že si její sestra vodí kamarády i do jejího pokoje. Obžalovaný však v policejním stejnokroji všechny výhrůžkami zastrašil. Právě bývalá přítelkyně Geiera se ale včera k soudu nedostavila, proto soudce se souhlasem všech stran, přečetl její výpověď z přípravného řízení. V tomto bodě soudce zprostil Geiera obžaloby.
Druhý případ se odehrál ve Vitějovicích, kde vyhrožoval jakožto údajný kriminální policista mladíkovi, který měl poničit dráhu Motorodea. Tu vlastní Geierův otec. Zde soudce uznal Geiera vinným.

Další informace se dozvíte v souvisejících článcích.