Ve čtvrtek se vydal prachatický starosta Jan Bauer ve spolupráci s ředitelkou Jihočeské hospodářské komory Radkou Dvořákovou zmapovat aktuální situaci firem na okrese Prachatice po nedávných povodních.

„Také firmy a výrobní závody byly bohužel různou měrou postiženi a je dobré, aby o tom veřejnost věděla,“ vyjádřil se k cíli mapování okresu prachatický starosta Jan Bauer se slovy, že v Prachaticích byla situace relativně uspokojivá, a to především ve srovnání s jinými regiony.

„Víme o škodách v areálu bývalé Jitony či Madety. Drobné poničení vzhledem ke škodám v jiných městech asi ani nejsou hlášeny,“ upřesnil Bauer.
Jedním z míst na Prachaticku, kde byla situace v několika posledních dnech nejhorší, byl Husinec. Voda zde způsobila škody nejen obyvatelům a jejich majetku, ale i místním firmám.

„Těšilo nás, že navzdory finanční krizi se firma opět dostala na lepší pozici a její provoz jsme obnovili naplno, a teď tohle,“ posteskla si jednatelka husinecké firmy Reischel Jana Sidunová.

Podle jejích slov firma zaměstnává třicet lidí, a to převážně z Husince a z Prachatic. Ti jsou nyní doma a jen zoufale čekají na to, co bude dál. „Je to hrozné, sama nevím, co bude. Nemohu jim ani říct, aby přišli na firmu, voda zde zničila i parkoviště, sem se nedá ani dostat a nemohu podstoupit ještě to riziko, aby se někomu z nich něco stalo,“ povzdechla si Jana Sidunová.

Voda se dostala až do kanceláří, ale v tomto areálu poničila především sklad, výrobní halu a stroje v něm. „Tím pádem je po zakázkách. Nejhorší na tom je, že v této době by práce byla, ale přijde zase něco jiného, co nás zastaví,“ říká zoufale jednatelka.

Firma nyní potřebuje alespoň techniku, která by jim při úklidu pomohla a práci tak usnadnila. „Je reálné poskytnout vám těžší techniku. I sem můžeme poslat vojáky s lopatami a stroji, aby se sem dalo alespoň přijet,“ říká starosta Jan Bauer při pohledu na tu spoušť, kterou voda firmě způsobila.

Voda zaútočila nejen v Husinci, ale i na firmu Seaquist Closures ve Čkyni. I zde voda způsobila odstávku provozu. „Voda se dostala dovnitř, ale rozhodně v menším rozsahu, než tomu bylo při povodních v roce 2002,“ sdělila jednatelka firmy Zuzana Kunštová se slovy, že na povodně v posledních dnech byla firma v podstatě připravena, a to díky tomu, že byla informována od místních meteorologů.

„Ze soboty na neděli jsme tedy museli přerušit výrobu a pustili jsme se do vnějších zábran, a to u všech dveří a nouzových východů. I přesto se ale voda dostala dovnitř a vnikala dál do budovy,“ upřesnila jednatelka firmy Kunštová.

Voda se ve firmě dostala asi do výšky palet, což je oproti povodním před sedmi lety ještě přijatelné. „Tehdy totiž voda zasáhla i stroje, a to včetně motorů lisů a asi padesáti vstřikovacích lisů, které byly pod vodou. Škody, které napáchala nyní, jsou ve výši okolo padesáti tisíc euro,“ vyčíslila škody jednatelka Zuzana Kunštová.

Škody se týkají také věcí, které byly umístěny ve skladu, který se nachází přímo u řeky. Ty jsou v současné době již nepoužitelné. „Vyrábíme pro potravinářský průmysl, pro kosmetiku. Jakmile jsou tyto věci zasaženy vodou, už je samozřejmě použít nemůžeme,“ vysvětlila Zuzana Kunštová s tím, že výroba, která se na den zastavila, se už nedožene.

„Musím ale podotknout, že díky nasazení lidí jsme mohli jet naplno. Na pomoc s úklidem nám přišli také čkyňští dobrovolní hasiči s patřičnou technikou, kteří se postarali o odčerpání vody. Přijela nám pomoci i mateřská firma z Freyungu, která zde byla od neděle do úterý,“ podotkla.

Dle slov jednatelky je jejím přáním to, aby v současné době měla firma k dispozici specialistu, který by jim pomohl v tom, jak se dál co nejlépe zaopatřit proti povodním. „Zrovna na dnešní den máme naplánované jednání ohledně zabezpečení. Potřebujeme, aby nám někdo poradil,“ uzavřela jednatelka firmy Seaquist Closures Zuzana Kunštová.

S vodou se potýkala i firma Reno ve Vlachově Březí. Zde jsou ale škody minimální. Podle slov jednatele firmy Václava Prince voda zničila pouze doklady od roku 2005 a starší. „Škody opravdu nejsou velké. Není to ani na pojišťovnu,“ vyjádřil se k povodňové situaci v posledních dnech Václav Princ.