Plavání v bazénu

Těchto výhod využívají také firmy na Prachaticku. „Naši zaměstnanci mají permanentku na dvacet návštěv plaveckého bazénu za pouhých padesát korun,“ sdělil jednu z výhod ředitel Sportovního zařízení v Prachaticích Jaroslav Černý.

Vlakem zdarma

Zmíněný druh benefitu je spíše výjimečný. Ale k nejrůznějším druhům práce se právě takové výhody mohou vztahovat. Logickou výhodou například pro zaměstnance Českých drah je, že mají jízdu vlakem v podstatě zadarmo. Režijní jízdenka stojí v letošním roce dvě stě korun na celý rok.

„Máme i jiné zaměstnanecké výhody, ale ty nejsou pro všechny, pouze pro určité profese. Například po dvaceti letech služby mají někteří zaměstnanci jednou za dva roky nárok na čtrnáctidenní rehabilitační pobyt. Zrovna této možnosti jsem nyní využil a právě z takového pobytu ze Slovenska jsem se vrátil,“ řekl Roman Kozák z Volar, mimo jiné také spisovatel a radní města.

Ten ještě doplnil, že na slevy na jízdné mají nárok i rodinní příslušníci. „Těch výhod je několik, ale každým rokem se to různě mění,“ doplnil Roman Kozák

Stravenky vedou

Nejčastější bonusem pro zaměstnance jsou samozřejmě stravenky. Ty se pohybují v různých výších, většinou mezi padesáti až osmdesáti korunami. Na každý pracovní den má člověk stravenku, na kterou si částečně připlácí a zbytek hradí zaměstnavatel.

Právě tohoto druhu benefitu v loňském roce využily soukromé firmy nejvíce. Podle zdroje společnosti, která právě stravenky nabízí, firmy na druhém místě jako benefit nabízejí příspěvek na penzijní připojištění. Dále je to příspěvek na životní pojištění, vzdělávací kurzy, příspěvek na sport, relaxaci či kulturu, příspěvek na dovolenou, dary či příspěvek na zdraví.

Motivace k práci

Udržet si kvalitního zaměstnance by mělo být pro každou firmu stěžejní. Pomocí odměňování by se firmy měly snažit eliminovat určité negativní projevy chování zaměstnanců, jako je zvýšená absence či odchody talentů. Kromě nejrůznějších příplatků mohou být silnou motivací například třinácté a čtrnácté platy.

V posledních letech pak v mnoha zaměstnáních přibývá to, že s nástupem zaměstnance získá služební telefon či automobil. I nadále pak pokračuje nárůst počtu firem, které přispívají na penzijní připojištění svých zaměstnanců.

Jak upozorňují odborníci, v současné době, kdy je nízká nezaměstnanost, je větší boj o kvalifikované pracovníky. Ta společnost, která si je bude chtít udržet, bude muset nabízet zajímavé benefity.