V sobotu v podvečer se sešli obyvatelé osady Libínské Sedlo, kam patří ještě Perlovice a Volovice, se starostou Prachatic Martinem Malým, místostarostou Robertem Zemanem a starostou Záblatí Vladislavem Klabouchem, aby si oficiálně vyříkali důvody, které je vedou k myšlence odtrhnout se od města Prachatice a spojení s obcí Záblatí.

Hned v úvodu se dozvěděli, že podle zákona o obcích nemají na oddělení žádnou šanci. „Pro takový krok by bylo třeba, aby zde žilo minimálně tisíc lidí,“ zopakovali Malý se Zemanem. V úvahu tak připadá pouze rozdělení katastrálního území. K tomu je ale potřeba souhlasné stanovisko jak zastupitelů Prachatic, tak i Záblatí. Po sobotě je však jasné, že minimálně prachatický starosta a místostarosta pro zmenšení katastrálního území Prachatic ruku v případném hlasování nezvednou.

Vyjasnění přinesla sobotní schůzka především v tom, že nově zvolení zástupci města slyšeli od samotných obyvatel osady, co je k myšlence odtržení vede. „Dvacet let nám pořád jen slibujete, že tu uděláte čističku nebo kanalizaci, a pořád nic. Sice existuje projekt, ale nic z toho není zaneseno v územním plánu,“ zlobili se lidé z Libínského Sedla. „Je to poprvé, co slyšíme tak silně takový požadavek. Budeme to muset řešit,“ připustil Martin Malý.
Vedení prachatické radnice si kromě kritiky na roky neřešenou kanalizaci vyslechlo i výtky kvůli výši ceny vody i plateb za odpad, když mají skládku komunálního odpadu prakticky za rohem.

Jak se také ukázalo, v požadavku na odtržení nepanuje mezi lidmi z Libínského Sedla absolutní shoda. Ačkoli referendum o odtržení jako takové sice nepřipadá do úvahy, přesto chtějí nejpozději do čtrnácti dnů zástupci osadního výboru všechny obejít a zjistit skutečný stav.