Ty spadají pod město Prachatice.Zatímco jedna strana zastává názor, že případné odtržení od Prachatic a sloučení s jinou obcí je možné, Prachatičtí mají odlišný výklad zákona o obcích, který tuto záležitost řeší.„Zaslechl jsem to poprvé v pátek, ale jen jako neoficiální informaci. Oficiálně zatím nic v ruce nemám, takže se snažím si informace ověřovat,“ uvedl včera Deníku starosta Prachatic Martin Malý.

Oficiálně rozhodnutí nepadlo ani v samotné osadě Libínské Sedlo. „To se vám doneslo něco divného. Máme jen takové přátelské posezení mezi osadami, zatím,“ řekl předseda osadního výboru městských osad Libínské Sedlo, Perlovice a Volovice Jan Machala k chystané schůzce osad. „Uvidíme, co z toho bude, zatím nic konkrétního není. Máme v sobotu schůzku. Vše je jen ve stádiu úvah,“ doplnil Machala.Tuto sobotu se má uskutečnit na Libínském Sedle setkání obyvatel osady. Byť je avizováno jako přátelské setkání, řešit by se měla zásadní otázka, zda i nadále zůstat pod městem Prachatice, nebo vyvolat jednání o případném odloučení od města, což by mohlo znamenat i uspořádání místního referenda.O důvodech, které obyvatele osady k tomuto kroku vedou, neví nic konkrétního ani starosta Prachatic Martin Malý. „To opravdu netuším. Chci si vyslechnout oficiální vyjádření,“ potvrdil Malý.

Podle něho ale zákon o obcích odtržení osady neumožňuje. „K tomu musí být splněno několik podmínek. První je, že počet obyvatel městské části, která se chce oddělit, musí být minimálně tisíc, což v případě Libínského Sedla není splněno,“ upozornil Malý.I kdyby tomu tak ale bylo, muselo by se odloučení městské části řešit dvoukolově. „Musela by vzniknout samostatná obec, a ta by si rozhodovala o případném sloučení s jinou obcí. Není možné jedním kolem rozhodnout o odloučení od jedné a sloučení s druhou obcí, to zákon neumožňuje,“ dodal prachatický starosta, podle něhož celá záležitost vzniká ze špatné informovanosti. „ I to jsou věci, o kterých si chci se zástupci osady promluvit,“ podotkl Malý

O chystané sobotní schůzce starosta do včerejška oficiálně nevěděl. „Je pravda, že se mi dostalo zprostředkované informace, že se toto setkání má uskutečnit, ale zatím mne nikdo oficiálně nepozval,“ dodal starosta.Podle informací, které se podařilo Deníku získat, existuje úvaha, že by se Libínské Sedlo připojilo k obci Záblatí. „V tuto chvíli nic konkrétního nekonáme. Zatím jsme to ani neprojednávali v zastupitelstvu. Pokud by k tomu vůbec došlo, museli bychom to projednat. Do této chvíle jsme byli pouze vyzváni jen k vyjádření, co bychom dělali, kdyby k odloučení osady došlo. Ptal jsem se tedy na názor na krajském úřadě a podle něho je to možné v případě, že s tím budou souhlasit zastupitelstva obou dotčených obcí,“ doplnil starosta Záblatí Vladislav Klabouch.Ještě před sobotním setkáním obyvatel osad kolem Libínského Sedla se dnes má uskutečnit schůzka starosty Prachatic Martina Malého s celým osadním výborem za účasti starosty Záblatí Vladislava Klaboucha.

„Do té doby beru veškeré informace jako neoficiální a pouze zprostředkované a nemusejí se tedy stoprocentně zakládat na pravdě. Proto bych chtěl, aby jakékoli oficiální prohlášení vzešlo až po úterní společné schůzce,“ upřesnil včera Deníku Martin Malý. „Chci slyšet důvody, které k zatím neoficiálnímu návrhu odloučit se od města Prachatice vedly, a také navrhovaný způsob řešení. Na ten máme rozdílné názory, ale prvořadé by mělo být dodržení zákona,“ dodal k narychlo svolanému jednání prachatický starosta Martin Malý.