Jestliže totiž před druhou světovou válkou sídlil farář v každé větší obci, dnes je najdeme jen v několika a do budoucna se bude situace ještě zhoršovat.

Českobudějovické biskupství totiž vážně uvažuje, že například v prachatickém vikariátu, což je zhruba území totožné s okresem, budou kněží sídlit pouze v Netolicích, Prachaticích a Vimperku. Pro opuštěné fary pak hledá jiné využití či je nabízí k prodeji.
„Tam, kde mají o fary zájem obecní úřady, je prodáváme přednostně jim. Až následně je nabízíme soukromníkům. V tomto případě zveřejníme nabídku na internetových stránkách biskupství,“ vysvětlil systém prodeje jednotlivých objektů církve stavební technik prachatického vikariátu František Hamberger.

Do majetku obce tak přešla například fara v Šumavských Hošticích či Strunkovicích. V Dubu obec přestavěla faru na bytový dům a faru bude chtít zřejmě odkoupit. Dlouhodobě je pronajata například vitějovická fara, prodány byly objekty například v Němčicích nebo Frantolech.
„V současné době se připravují k prodeji fary v Korkusově Huti, Zbytinách a v Dubu. Cena vychází z odhadu a tato částka je pak případně zvýšena podle atraktivity prostředí,“ uvedl dále František Hamberger.

V případě zmíněné Korkusovy Huti se například odhad pohybuje přibližně na sedmi stech tisících korunách, ale lze předpokládat, že vzhledem k poloze na okraji Šumavy půjde cena výrazně nahoru. Navíc v případě většího zájmu přijde na řadu tzv. obálková metoda. Tedy faru získá ten, kdo dá víc.

Tady však hrozí reálné nebezpečí, že se z církevního objektu stane podnik nevalné pověsti, jako například v Pohoří na Šumavě, kde faráře vystřídal gay klub. A nutno podotknout, že právě v případě Korkusovy Huti je toto nebezpečí více než reálné.
Po desítkách let chátrání jsou téměř všechny budovy, kde sídlili faráři, v neutěšeném stavu, za hubičku však rozhodně nejsou.
Objekty bez kanalizace, elektřiny a často s narušenou statikou jsou nabízeny za více než milionovou částku.

V obci, kde realitní kancelář marně prodává podobnou nemovitost za milion korun, je požadovaná často cena téměř dvojnásobná.
Na rozdíl od sousední Plzeňské diecéze, kde jen za několik málo far chtějí částku převyšující právě milion korun, budeme na jihu Čech lacinější budovy hledat jen velice těžko.

Jaroslav Pulkrábek