Jen ve Lhenicích je spousta spolků, jež se významně podílejí na kulturním životě, návštěvníci si ale rozhodně všimnout také velkých i menších sadů, na kterých se většinou pěstují třešně, jablka nebo švestky. Ne nadarmo je proto Lhenicko nazývané „Zahradou jižních Čech“. I my jsme se proto rozhodli, že ve Lhenicích strávíme více času a v našem pravidelném seriálu o návštěvách v obcích představíme nejdříve Lhenice jako takové a potom jednotlivé lhenické osady. Místní obyvatelé, a to všech věkových generací, se seskupují do jednotlivých spolků a organizací, z nich je to například taneční skupina Abidup, country kapela Vodáci, Turisté a nebo Dámský klub, který funguje pod zastřešením Českého svazu žen. Významnou roli ale hraje také Český svaz chovatelů ve Lhenicích, který je jedním ze čtyř posledních svazů v okrese. Chovatelé fungují ještě v Netolicích, Vimperku a nebo ve Vacově.
A co vlastně takový svaz chovatelů dělá? Podle slov předsedy Jana Pavlíka, který je v této funkci už osmým rokem, se především zabývají chovem králíků, holubů, drůbeže a drobného ptactva. „Nejde ale o kusy, které má spousta lidí na svých zahradách. Naše zvířata jsou všechna papírová. A o ty už je mnohem více starostí. Zároveň to ale musí být koníček, jinak by to nešlo,“ řekl chovatel králíků s tím, že o chov je zájem i u mladších věkových kategorií.
Svaz chovatelů ve Lhenicích byl založen v roce 1983 a navazoval na základní organizaci, která ve Lhenicích dříve byla. U založení bylo patnáct lidí. To byl podle Jana Pavlíka počet, který založení svazu vůbec umožnil. Od té doby se do svazu přidávali další a další zájemci. V dnešní době se jejich počet vyšplhal na třicet. „Mezi sebou máme i čtyřiadevadesátiletého čestného člena, nejmladšímu je zase osmnáct. To je důkaz toho, že chov jen tak nezanikne a já jsem tomu velmi rád,“ upřesnil chovatel.
A jak sám říká Jan Pavlík, lheničtí chovatelé jsou dobří. „Se svými zvířaty samozřejmě jezdíme také po výstavách, a to jak okresních, tak i na výstavy mimo okres. A u okresních se můžeme pyšnit tím, že náš člen František Novák získal titul za celkového vítěze výstavy,“ s nadšením komentoval Jan Pavlík.
Také Svaz chovatelů ve Lhenicích nezůstává stranou při pořádání kulturních akcí. Jejich pozornost je hlavně zaměřená na ty nejmenší. „Vedle dětského dne, na jehož pořádání se budeme podílet s ostatními spolky, chceme vyhlásit také soutěž o nejhezčí obrázek zvířete. Děti tak nakreslí zvíře, jaké by chtěly mít, nebo mají doma,“ řekl chovatel s tím, že prozatím nebude prozrazovat, co výherci dostanou. „Bude to pro některé velké překvapení,“ upřesnil chovatel.
Svaz chovatelů by také rád do budoucna pro děti otevřel kroužek, a to v místě, kde mají v současné době své zázemí. „Uvidíme, jestli budou mít děti zájem, když ano, chtěli bychom kroužek otevřít v nejbližší době,“ dodal závěrem Jan Pavlík.