Knihovna je čtenářům otevřena jednou týdně. Jak ale ujistila Marie Matušková, která je tady knihovnicí od roku 2006, návštěva je možná i po domluvě mimo výpůjční dobu. „Naši knihovnu pravidelně navštěvuje zhruba čtyřicet registrovaných čtenářů. A více než polovinu z nich tvoří děti a mladiství. Samozřejmě, že ti poté nejraději vybírají mezi pohádkami a různými říkadly. Starší děti zase mezi dobrodružnými tituly,“ popsala knihovnice s tím, že oblíbené jsou rozhodně i encyklopedie.

Mladí čtenáři ale také do knihovny chodí pro povinnou četbu do školy. „Kromě vlastního fondu knihovny mohou návštěvníci vybírat i z výměnných souborů, které nám zhruba pětkrát do roka obnovuje prachatická městská knihovna. V jednou takovém souboru je zhruba šedesát knih, a tak mají návštěvníci určitě z čeho vybírat. Samozřejmě, že v nich se objevují i tituly, po kterých touží sami naši čtenáři. Výjimkou tak nejsou ani několikadílné tituly, jež mnohdy čtenáři znají i z filmové podoby,“ s úsměvem popsala Marie Matušková, která upřesňuje, že pro starší čtenářky je v knihovně dostatek románů i oblíbené červené knihovny.

Vlastní fond, který dnes tvoří přibližně dva a půl tisíce knih, prošel v minulém roce i velkou očistou. Podle slov Marie Matuškové tak z regálů zmizely hlavně poničené a staré knihy. „Některé ubyly, jiné ale zase přibyly. Musím říct, že podstatnou část našeho fondu tvoří i knihy, jež jsme dostali od dárců. A ty jsou mnohdy i zcela nové. Jiné knihy jsou zase od dárců, kteří například doma rušili svou knihovnu. S oblibou ale také nakupuji knihy v antikvariátech, kde je jejich cena přece jenom přijatelnější. Část fondu jsme získali i z knihovny ve Vlachově Březí. Odtud máme knihy, které tam měli víckrát,“ vyprávěla knihovnice.

Výběr nových knih samozřejmě záleží i na tom, o co mají čtenáři knihovny zájem.

Dubská knihovna každý rok vítá i nové čtenáře. „Pravidelně zveme do knihovny nové prvňáčky, ti se seznamují s jejím chodem. Jinak se naše knihovna stala předloni zastávkou cyklistů, kteří se zapojili do akce Na kole po knihovnách regionu. A protože u nás nepořádáme besedy pro dospělé, občas také naplánujeme cestu jinam. Například v loňském roce jsme takto navštívili knihovnu v Chlumanech,“ uzavřela dubská knihovnice Marie Matušková.