Návštěvníci lékáren kroutí hlavou, ceny se zvedly ze dne na den. Není to vina lékárníků. Zdravotní pojišťovny totiž od prvního ledna snížily své úhrady o sedm procent, vzniklý rozdíl tak musí nemocní znovu dotovat ze svých kapes. Problém je ale větší, a nejen zákazníci, ale i lékárníci kroutí nevěřícně hlavou. Některé farmaceutické firmy zareagovaly na snížení úhrady tím, že snížili výrobní cenu léků. Nezachovali se tak ale všichni výrobci. Navíc ceny léků mohou být různé lékárnu od lékárny. Pro pacienty tak vzniká nepřehledná situace, v které se orientuje jen málokdo.

„Na snížení podílu úhrady některé firmy reagovaly v prvních dvou týdnech, jiné ceny ale zůstaly. Tohle ale není žádná novinka, je to situace, která se opakuje na začátku roku už několik let. Proto se všechny lékárny snaží, aby měly ke konci roku co nejmenší zásoby léků, a mohly zareagovat co nejpružněji. I tak je to ale samozřejmě znát,“ uvedla odborná zástupkyně jedné prachatické lékárny Kateřina Žídková.

Od nového roku podražily zejména specifické léky. Například za přípravek Lantus, inzulín, který diabetici potřebují každý den, se nově doplácí zhruba sto třicet korun. Tato cena se ale může lišit v každé lékárně. Není totiž pevně stanovena. „O pevné ceny léků bojují všichni lékárníci už spoustu let. Při současné politické situaci se ale domnívám, že řešení je stále v nedohlednu,“ konstatovala skepticky Kateřina Žídková.

A není rozhodně sama. Po nastolení řádu volají i další lékárníci. „Vadí nám to hodně. Chodí k nám lidé a stěžují si, že se ceny léků zvýšily ze dne na den. My se snažíme jim vysvětlit, že to není naše vina, výše úhrady se totiž snížila stejně rychle. Nynější situace je děsivá, jakékoli změny jsou ale při současném stavu zřejmě neprůchodné. O ustanovení pevných cen přitom usilujeme už roky,“ potvrzoval další majitel lékáren na Prachaticku Oldřich Bocek.

Výše úhrady se podle jeho slov u určitých léků měnila po novém roce hned několikrát. „Byla to zejména vakcína proti chřipce. Nejprve jsme se zhrozili, ale později už nám nezbylo, než se ironicky smát, její cena totiž během tří dnů třikrát zakolísala v rozmezí patnácti korun. Nejprve se zvýšila, další den opět snížila, a třetí den se znovu zvýšila. Vypadalo to, jako by ti lidé, kteří ceny stanovují, neměli nic jiného na práci, než systematicky podněcovat chaos,“ snažil se Bocek objasnit situaci.

Zmatek v cenách léků je také způsoben systémem dodávek přípravků. Ten se totiž liší, především pokud jde o lékárny nemocniční a veřejné. Vzhledem k tomu, že v nemocnicích je počet potenciálních zákazníků lékáren vyšší, dodavatelé uzavírají s lékárnami množstevní rabaty na odbyt léků. V tu chvíli se léky chovají stejně, jako jiné zboží – čím více si ho objednáte, tím je levnější. Na takový systém ale drobnější lékárny přistoupit nemohou, nejsou totiž schopny zaručit odběr předem stanovenému množství léků. Dostanou tak léky dražší, a musejí také za vyšší cenu prodávat.

I přesto, že se ceny léků zvýšily, jsou úhrady od pojišťoven stále štědřejší, než je běžné v západní Evropě. Tam je totiž systém úhrad pojišťoven oproti našemu systému zcela opačný. „Například na Lantus doplácí pojišťovna patnáct set korun, pacient ani ne deset procent. To by bylo jinde v Evropě nemyslitelné, tam hradí zákazník většinu,“ uzavřela Kateřina Žídková.