Město Prachatice totiž zavedlo zcela nový systém ve vyplácení dávky hmotné nouze pro „zlobivé“ klienty. Ti, u nichž je podezření, že sociální dávky zneužívali, například za ně nakupovali alkohol, drogy nebo je vhazovali do výherních automatů, tak nyní mají smůlu. Místo peněz dostávají kupony, které mohou uplatnit ve dvou prachatických prodejnách.

„Celkem jsme poukázky vydali jedenácti rodinám a osmi jednotlivcům,“ uvedla včera vedoucí odboru sociálních věcí Jaroslava Hauptmanová. Mimo jedné negativní reakce se žádný z klientů významněji nerozčiloval. „Zmíněný klient se zlobil, že je z obce u Prachatic a bude muset jezdit nakupovat do města. Bylo u něho ovšem podezření, že dávky nepoužívá na zajištění základních životních potřeb, tedy jídlo, a tak jsme přistoupili i u něho k tomuto systému,“ poznamenala Jaroslava Hauptmanová.

„Teprve to zkoušíme, uvidíme, jaké budou ohlasy. Každopádně jsme rádi, že se našly obchody, které nám vyšly vstříc. Myslím si, i když si to možná klienti neuvědomují, že je to pro dobro věci,“ říká místostarostka Prachatic Hanka Rabenhauptová.

Také prachatický úřad práce s tímto systémem souhlasí. „Domníváme se, že se stavem lidí v evidenci to sice příliš nezahýbe, nezačnou rychle pracovat, aby nemuseli platit kupony, ale na podobné soudy je ještě brzy. Projekt se teprve rozjíždí. Nicméně podporujeme a vítáme každý krok, který zamezí zneužívání sociálních dávek,“ poznamenal tiskový mluvčí Úřadu práce v Prachaticích Martin Řehka.

Přečtěte si také článek S poukázkami se zatím nekšeftuje