Dluhy dva tři tisíce za poplatky za popelnice nebo drobné přestupky se zaplatí snáz. O byt ale žádají i ti, kterým dluhy narostly do desetitisícových částek. A ti mohou podle prachatické místostarostky Hany Rabenhauptové skutečně nakonec skončit na ulici.
„To se skutečně stát může. Pokud nepřistoupí na splacení dluhů, nebo reálný splátkový kalendář, tím nemyslím pětikorunu měsíčně do roku 3061, jak jsme tady jednomu z nich spočítali jeho návrh, tak se může stát, že roční termínované nájemné po uplynutí této doby prostě neprodloužíme,“ upozornila místostarostka.
To hrozí i některým obyvatelům v Lázeňské ulici. „Dvakrát jsme jim to říkali a dvakrát jsme se jich ptali, jestli rozumí tomu, co jim říkáme. Tedy že pokud nezaplatí a skončí jim nájemní smlouva, stane se, že budou vystěhování bez náhrady,“ zdůraznila Rabenhauptová.
Další šanci, jak získat souhlasné stanovisko rady města k přestěhování do Krumlovské ulice, má další část žadatelů 23. srpna. Bude mezi nimi i rodina, jejíž jeden člen se před nedávnem vrátil z výkonu trestu a která patří k těm s vyššími dlužnými částkami. „Po dobu ve výkonu trestu se nájemníkovi ukládaly peníze na účet, takže po výkonu trestu má poměrně velkou finanční částku. Pokud to všechno neutratil za oslavu svého návratu minulý týden, mohla by mít jeho rodina velkou šanci splatit své dluhy a následně se nastěhovat do Krumlovské ulice,“ uvedla místostarostka Prachatic Hana Rabenhauptová.
Podle ní mají vše v rukách sami obyvatelé Lázeňské ulice. „Jsou tu tací, kteří splácejí i dvanáct tisíc korun měsíčně. Kde na to berou, nevím, je to čistě jejich věc,“ brání se místostarostka možným spekulacím o původu peněz, kterými dlužníci své závazky najednou nebo ve větších splátkách hradí.
I přes výši některých dlužných částek zůstává místostarostka optimistkou. „Já si myslím, a jsem o tom pevně přesvědčená, že se přece jen odstěhují. To, co zaplatili za poslední dva měsíce po důsledném tlaku a hlavně kontrole, se nám nepodařilo za osm let. Je fakt, že dokázali zaplatit poměrně vysoké částky,“ dodala místostarostka. Jedna z obyvatelek Lázeňské ulice se v nejbližší době stěhovat nebude. Svou účastí v loupežném přepadení si totiž zajistila úplně jiné bydlení. „Musím říci, že mne nedávné loupežné přepadení hodně překvapilo, to bych skutečně nečekala, ale podle mne je v tom něco jiného a v žádném případě bych to nedávala do souvislosti s dluhy a splácením nájemného,“ vyvrací místostarostka spekulace veřejnosti.