Pro letošní rok pozměnili hlavní organizátoři pravidla pro postup na celostátní přehlídku, která se uskuteční v květnu v Děčíně. Odborné poroty v rámci regionálních postupových přehlídek tak v letošním roce už nemohly do Děčína přímo nominovat vybraná představení. „Je to i kvůli tomu, že se snížil počet představení, která budou v Děčíně. Těch bude celkem osmnáct. Vzhledem k počtu přehlídek by porotci přímo nominovali patnáct inscenací a na doporučení by zbyla pouze tři místa. Mohlo by se tedy stát, že méně kvalitní představení se na celostátní přehlídku dostane přímo, zatímco kvalitnější inscenace by se kvůli malému počtu míst na doporučení nemusela dostat,“ vysvětlila při závěrečném vyhlášení výsledků Dačického kejklování zástupkyně Artamy Simona Bezoušková.

Proto také porota v Dačicích ve složení Milan Schejbal, Marie Kotisová a Vladimír Zajíc doporučila k závěrečnému výběru programové radě celostátní přehlídky čtyři z celkem devíti inscenací, které v Dačicích soutěžily. Mezi nimi je právě Lásky hra osudná Šumavského ochotnického spolku pod režijním vedením Jaromíra Hrušky. Na rozhodnutí, zda se nakonec v Děčíně představí, budou kromě Prachatických čekat také divadelníci Českokrumlovské scény s hrou Popel a pálenka, Divadelní soubor J. K. Tyl České Budějovice s inscenací Vše o ženách a DS Amadis Brno. Ten se na přehlídce představil s inscenací Smíšené dvouhry.

„Je to pro nás obrovské ocenění, i kdybychom nakonec výběrem na Děčín neprošli. O inscenaci se dlouho diskutovalo jak s porotou, tak s diváky, a to je důležité, protože přes vynikající zábavu je také opravdu o čem přemýšlet,“ poznamenal vedoucí Šumavského ochotnického spolku Miroslav Fuchs.
Prachatičtí si kromě doporučení odvezli domů čtyři ceny. Kromě ceny za vlastní inscenaci cenu za herecké výkony porota udělila Evě Kuttenbergové, Romanu Maříkovi, Miroslav Fuchsovi a čestné uznání za roli Dottore získal také Vladimír Voldřich.

Za posledních sedm let se na celostátní přehlídky dostaly všechny inscenace ŠOSu režírované Jaromírem Hruškou. Naposledy se v Děčíně účastnili prachatičtí divadelníci před dvěma roky s inscenací Ženitba.