„Jedna čtvrtina kontrolovaných řidičů vůbec nepoužila bezpečnostní pásy, a to jak pro sebe, tak ani pro své děti,“ upřesnil vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

Sedačka musí být

Nejvíce se policisté při kontrole divili, když zastavili Škodu Pick–Up, kde na sedadle spolujezdce sedělo malé dítě bez sedačky i bez bezpečnostních pásů. „S tím, že děti jsou umístěny ve vozidlech bez zádržných systémů na zadních sedadlech vozidel, se asi setkal každý z nás především při jízdách po městě samotném. Přesvědčili jsme se o tom i při kontrolách dopravy první školní den, kdy jsem osobně viděl několik takových šoférů, kteří přivezli své dítě do školy a pro bezpečnost svých přepravovaných dětí neučinili vůbec nic,“ zkonstatoval šéf dopravního inspektorátu stav na silnicích ve městě.

Rozhodují míry

Všechny děti do třiceti šesti kilogramů váhy a sto padesáti centimetrů výšky musejí být v autech umístěny v zádržném systému, čímž se rozumí autosedačka, a to za všech okolností.

V případě, že dítě dosáhne váhy vyšší třicet šest kilogramů, může být pro jeho přepravu použit pouze bezpečnostní pás. „Jeho lepší funkčnost zajistí takzvaný podsedák, ten ale nesmí být použit na sedladle spolujezdce,“ vysvětlil Martin Grožaj.

Pozor na airbagy

I na předním sedadle ale může dítě sedět. To ale jen v případě, že je správně posazeno do zádržného systému, tedy dětské autosedačky. A to buď je sedačka patřičně připevněna pásem k sedadlu, v případě, že má sedačka vlastní pásy, nebo je dítě v sedačce pásem připoutáno. „Musí však sedět ve směru jízdy a v tu chvíli může být v provozu i airbag,“ doplnil s tím, že pokud rodiče vezou malé dítě v sedačce, která má být umístěna proti směru jízdy, je nutné, aby byl airbag mimo provoz.

Na přední sedadlo pak bez sedačky smějí jen ty děti, jejichž výška přesáhla metr a půl. „Použití pásu však platí bez výhrad pro každého člena posádky vozidla,“ upozornil Martin Grožaj.

Do dodávky ano

Policisté tvrdí, že se občas stane, že je dítě přepravováno ve speciálním nákladním automobilu, čím se rozumí například cisterna nebo jeřáb. „Do nákladních vozidel speciálních dítě prostě nesmí,“ varuje policista. V dodávkových vozidlech typu tranzit, kde jsou jen přední sedadla, mohou řidiči děti přepravovat, ale opět pouze v dětské sedačce.

Na skútr nesmí

Další kategorií vozidel, kam vůbec nesmí dítě do dvanácti let věku, jsou pak motorky, mezi něž se počítají i v dnešní době velmi rozšířené skútry. „Vyhláška přímo říká, že druhé sedadlo motocyklu nesmí použít osoba mladší dvanácti let věku,“ likviduje veškeré dohady o převážení dětí na malých motocyklech Martin Grožaj.