„Zatím vycházíme dobře. Po odvolání nám byla navýšena dotace o dvě stě tisíc korun. To je však stále málo,“ konstatoval ředitel DSP Jíří Vít.
Ten dále připomněl, žedomovy důchodců, které zřizujeJihočeský kraj,mají na jedno lůžko přibližně 150 tisíc korun, zatímco netolický domov pouze přes padesát tisíc.
Podle slov ředitele Víta jsou takové finanční rozdíly díky kategorizaci ústavů, která však není příliš spravedlivá vůči obyvatelům sociálních zařízení. „V současné době u nás mohou žít jen ti, co na to opravdu mají,“ doplnil Jiří Vít.
Domov Pohoda i nadále poskytuje všechny potřebné služby na nejvyšší úrovni. Bohužel vedení bylo z finančních důvodů nuceno propustit dva zaměstnance, kteří se zabývali volnočasovými aktivitami. „Nyní jsem se rozhodl, že na tuto pozici jednoho člověka opět přijmu. Mohl by to být nějaký absolvent prachatické vyšší odborné školy, kam jsem již podal inzerát. Lidé sice dostávají veškerou péči, ale volnočasové aktivity jim opravdu chybí,“ vysvětlil ředitel s tím, že nový zaměstnanec by mohl nastoupit již od prvního srpna.
Na další věci už však rozpočet nedosáhne. „V současné době chybí šest set tisíc až jeden milion korun na opravy, například nátěry všeho dřevěného či zábradlí,“ doplnil Jiří Vít. Navíc technické zařízení respektive různé zdravotní pomůcky a podobně se stále zdokonalují a i zde domovu chybí peníze na jejich nákup.
Lze to shrnout tak, že Domov pro seniory Pohoda funguje dobře. To však neznamená, že má dostatek prostředků.