Problém s technickým stavem

Převahu mezi přestupky opět tvořila vyšší než povolená rychlost jízdy. "Takových šoférů hlídky zastavili dvacet šest," řekl v pátek dopoledne Jaroslav Pangl z prachatického dopravního isnpektorátu. V jenom případě řidič doplatil na neupoužití pásu. A opět hrála prim technický stav vozidel na prachatických sinicích. Sedm vozidel bylo ve špatném technickém stavu a na silnici podle policistů vůbec nepatří. "Hned po půlnoci jsme ale zadrželi v Netolicích šoféra, jenž nadých téměř dvě promile alkoholu," upřesnil Pangl. Dodal, že muž okamžitě přišel o řidičský průkaz a vyslechl si podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dorpavně bezpečnostní akce ale pátkem nekončí, trvá totiž podle vedoucího prachatického dopravního inspektorátu Martina Grožaje až do neděle. Kompletní výsledky budeme znát v pondělí dopoledne. "Tahle akce ale ani v září nebyla poslední," dodal Grožaj.

Rychlost i alkohol

Ve středu 9. září odhalila policejní akce na Prachaticku třicet čtyři přestupků. Středa byla ve znamení vysoké rychlosti na prachatických silnicích. Během dne maximální povolený limit překročilo devatenáct šoférů. "Dvakrát jsme přikročili k odebrání řidičského oprávní, a to z důvodu alkoholu v dechu jednotlivých řidičů," upřesnil pro Deník Jaroslav Pangl z prachatického dopravního inspektorátu. Přestupku se v Čechách dopustilo sedm cinzicnů. Šest šoférů nepoužilo pás nebo jiný zádržný systém a devět vozidel bylo ve špatném technickém stavu. "Výše vybraných pokut je bezmála třicet šest tisíc korun," upřesnil Pangl.

Pondělí na prachatických silnicích v číslech

V pondělí bylo na třiceti šesti stanovištích Prachaticka dvaadvacet policistů. Ti zkontrolovali 263 vozidel a zjistili 58 přestupků. Padesát sedm z nich řešili blokovou pokutou, za níž řidiči zaplatili 57.200 korun. Nejčastějším prohřeškem bylo porušení nejvyšší povolené rychlosti, a to v třiceti případech. Dvacet osm z nich jich bylo vyřešno blokovou pokutou na místě, a to ve výši 41.500 korun. Devětkrát pak platili řidiči za nepoužívání bezpečnostních pásů a stálo je to 3.300 korun.

Velmi častým prohřeškem byl ale také špatný technický stav vozidel, takových policisté při kontrolách objevili čtrnáct. "Množství vozidel se špatným technickým stavem mě až zarazilo, ale pravdou je, že jen na žernovické křižovatce jsme během hodiny kontrolovali taková vozdila minimálně dvě. V obou případech šlo o nevhodné pneumatiky," zkonstatoval Martin Grožaj.

Policejní akce začala v pondělí 7. září v osm hodin ráno. Potrvá až do konce týdne. „Zaměříme se nejen na používání pásů a zádržných systémů, ale také obecné dodržování pravidel silničního provozu,“ řekl vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

Upřesnil, že hlídky mají do konce týdne vytipovaných na dvě stě padesát různých stanovišť a ani radar rozhodně nebude zahálet. Včera před polednem měly policejní hlídky stanoviště u autobusové zastávky v Žernovicích a jejich pozornosti neunikl ani motorkář, jehož přední pneumatika neměla potřebný vzorek. Na místě platil pokutu.