Nejste rozhodně sami. Zvířata mezi vánočními dárky totiž nejsou vůbec ničím výjimečným, a mnohdy udělají opravdu radost. Podle odborníků mohou zvířátka děti učit zodpovědnosti a lásce k živým tvorům. Na rodičích však zůstává rozhodnutí, jakého domácího mazlíčka pro své potomky pořídí, protože i z nejlepšího dárku se může po několika dnech vyklubat nepotřebná věc. A zatímco na hračky může v policích padat prach, o živého tvora je třeba se starat.
„Je potřeba koupi zvířátka dobře uvážit. Není to dárek na týdny, ale roky. Je jasné, že začátečník by si neměl hned kupovat nějakého exotického živočicha. Pro začátečníky jsou nejvhodnější různí hlodavci. Zakrslí králíci a morčata jsou také zvířata, kterých celoročně prodáváme nejvíce,“ vysvětlovala Marie Brejchová z jednoho z prachatických zverimexů s tím, že zvířátko také musí mít svůj domov, proto by kupující měl myslet i na klec a další chovatelské potřeby.
Kromě hlodavců se prý před Vánoci prodávají více například andulky či nenáročné akvarijní rybičky.
„Samozřejmě se objeví i tací, kteří chtějí hada nebo třeba pavouka. To už jsou ale zkušení chovatelé. V poslední době se navíc v tomto odvětví, asi jako všude, rozmáhá prodej po internetu. Jako u každého zboží ale samozřejmě i u zvířat hrozí to, že se koupí „zajíc v pytli“. Záleží ovšem na osobě chovatele,“ doplnila Marie Brejchová.

Co vybrat?
– nejčastějšími zvířátky pod stromečkem jsou zakrslí králíci
– pro začátečníky jsou vhodní i další hlodavci: morčata, křečci
– důležité jsou i další chovatelské potřeby: akvária, klece, krmení
– při koupi přes internet je dobré vědět, od koho nakupujeme