Podle tiskové mluvčí Finančního ředitelství v Českých Budějovicích Jaroslavy Musilové, evidují jihočeské finanční úřady necelou polovinu očekávaných daňových přiznání.
Stejně tak je tomu také v případě prachatického finančního úřadu. „V pátek jsme měli podaných asi pětačtyřicet procent daňových přiznání u těch podnikatelů, na něž se vztahuje termín k podání k poslednímu březnovému dni,“ potvrdil ředitel Finančního úřadu v Prachaticích Jiří Troup.
I přesto na Finančním úřadě v Prachaticích nepředpokládají, že by se zde tvořily nějaké fronty. „Poplatníci chodí průběžně a čekací doba je minimální,“ řekla vedoucí oddělení vyměřovacího a vymáhacího Marie Jarošová. Dodala, že podnikatelé ve většině případů chodí na úřad osobně, i když ke zpracování přiznání využijí některou z elektronických aplikací, kde daňové přiznání vytvoří. „Po té ale využijí konzultace, při které se chtějí ujistit, že mají vše v pořádku a řádně vyplněno,“ uvedla Marie Jarošová ze své zkušenosti. Největší počet daňových přiznání bývá podáván v dopoledních hodinách. Ode dnešního dne až do 31. března mohou lidé podávat přiznání až do šesti hodin večer. Nejen že je v provozu podatelna, ale otevřeny jsou i dvě kanceláře pracovníků vyměřovacího oddělení. Denně je také otevřena pokladna, kde lze daň rovnou zaplatit. Větší podnikatelské subjekty však platí daň přes účet. „Drobní živnostníci a lidé s nahodilými příjmy využívají k zaplacení daňovou složenku na poště, která je osvobozena od poštovních poplatků, nebo pokladnu našeho úřadu,“ dodala. Ta je do konce měsíce otevřena v pondělí, úterý a ve středu do 14.45 hodin a ve čtvrtek a v pátek pak do 14.00 hodin odpoledne. Navíc jsou pokladní hodiny i v sobotu 27. března od 8 do 12 hodin.
V jednání s poplatníky se projevuje klientský přístup. „Když podnikatel přinese vyplněné formuláře, provedeme na místě vizuální kontrolu. Pokud má dotyčný nějaké nejasnosti, případně nesrovnalosti, jsme schopní mu poradit a nesrovnalosti na místě odstranit,“ popsala postup úředníků Marie Jarošová

Úřední hodiny
– Od 22. do 26. března jsou podatelny a 2 kanceláře vyměřovacího odd. otevřeny do 18 hodin.
– V sobotu 27. března jsou otevřeny 2 kanceláře vyměřovacího odd. a podatelna od 8 do 12 hodin, včetně pokladny.
– V týdnu od 29. do 31. března podatelna a 2 kanceláře do 18 h.
– Nově je rozhodné datum zaplacení daně den připsání peněz na účet správce daně, ne odeslání.